Wystawa wielkoformatowych patchworków w Muzeum Lniarstwa

Po rocznej przerwie, rękodzielnicy i pasjonaci krawiectwa artystycznego ponownie wracają do Żyrardowa! Już 13 maja, jedną z postindustrialnych hal Muzeum Lniarstwa wypełnią autorskie prace artystek z całej Polski, które zaprezentują szerszej publiczności unikalną sztukę patchworku. Wystawa wielkoformatowych quiltów odbędzie się w Żyrardowie już po raz trzeci i jest wynikiem owocnej współpracy Muzeum Lniarstwa ze Stowarzyszeniem Polskiego Patchworku.

W dniu tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, wnętrze pofabrycznej przestrzeni lokalnego muzeum zdominują wielkoformatowe prace wykonane przeróżnymi technikami patchworku. Będzie to aż 70 oryginalnych kompozycji tekstylnych, prezentowanych żyrardowskiej publiczności po raz pierwszy.

- Podczas wystawy swoją twórczość zaprezentuje 26 artystek. Wśród prac znajdą się patchworki tradycyjne i nowoczesne, stonowane i multikolorowe. Nie zabraknie również tych uszytych całkowicie ręcznie - mówi Grażyna Tomczak, Prezes Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.

Współpraca między Muzeum Lniarstwa a Stowarzyszeniem została zapoczątkowana w 2021 roku, kiedy to zorganizowano konkurs i wystawę lnianych patchworków. Przygotowanie kolekcji prac uszytej z lnu stało się motywem przewodnim konkursu, a zarazem bezpośrednim nawiązaniem do lniarskich tradycji miasta. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja wystawy, na której tym razem zaprezentowane zostaną największe, ulubione prace autorek.

- Zbiory prac, które prezentowaliśmy podczas minionych wydarzeń połączone były określonym motywem przewodnim. Tym razem w muzealnej przestrzeni królować będzie różnorodność – nie tylko koloru, ale również techniki i formy. Niezmiennie od kilku lat podziwiam autorki prac za precyzję, prawdziwy kunszt, a przede wszystkim pasję do tworzenia - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Wśród quiltów, znajdzie się również patchwork, który zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznego międzynarodowego konkursu PPM QUILT SHOW BRNO w Czechach.

Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających od 13 maja (sobota) aż do 11 czerwca włącznie, w godzinach otwarcia placówki. 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: