19 lutego przypada setna rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego – wybitnego Polaka, jednej z barwniejszych postaci życia politycznego w Polsce.

Prof. Władysław Bartoszewski był cenionym polskim politykiem, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym oraz historykiem. Dwukrotnie został mianowany ministrem spraw zagranicznych. Był senatorem IV kadencji i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska.

Władysław Bartoszewski związany był też z naszą okolicą. - Nie jestem i nie byłem nigdy chłopem ani z Marszałkowskiej, ani z Mokotowa, ani z Woli. Tylko wnukiem chłopów ze wsi Żaby pod Bożą Wolą, którzy leżą tam na cmentarzu do dziś - mówił w swoim bardzo osobistym przemówieniu podczas uroczystości wręczania Honorowego Obywatela gminy Baranów w 2013 roku. Wspominał, jak ojciec, jako jedyny z rodziny, przybył do miasta przed I wojną i sam zdobywał wykształcenie. Nigdy nie odżegnywał się jednak od swojego pochodzenia.

Od tego czasu w Gminie Baranów zmieniło się bardzo wiele. Zmieniły się tez władze gminy. Niestety dziś na stronach Baranowa nie odnajdziemy nawet wzmianki o tej okrągłej rocznicy urodzin Honorowego Obywatela gminy.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: