Ostatnio coraz więcej osób pytało nas o sens powstania i obecne prace związane z CPK. Na część z nich staraliśmy się odpowiedzieć w poprzednim numerze gazety. Najczęściej padało pytanie o raport z konsultacji Strategii Lokalizacyjnej CPK. Ten ma być opublikowany w lipcu. Czy będziemy świadkami kolejnych „gorących” wakacji, kiedy mieszkańcy naszych okolic dowiedzą się o ważnych decyzjach w momencie, gdy wszyscy chcą wypocząć, a nie walczyć o swoje domy i gospodarstwa?

- Konsultacje dokumentu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL) zakończyły się 10 marca 2020 r. Mieszkańcy nadesłali ok. 80 tys. wniosków. Zostaną one podsumowane w raporcie, który zostanie umieszczony na stronie internetowej www.cpk.pl. Do czasu przygotowania raportu, w którym podsumowane zostaną konsultacje SSL dla całej Polski, nie są podawane szczegóły dotyczące treści wniosków dla wybranych obszarów  – poinformował nas Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Z jednej strony rzecznik zaznacza, że ministerstwu bardzo zależy na przeprowadzeniu inwestycji w zgodzie z mieszkańcami. – Celem zakończonych właśnie konsultacji było określenie korytarzy inwestycji kolejowych – o szerokości kilku kilometrów – które będą podstawą do dalszych prac studialno-projektowych. Wewnątrz korytarzy planiści CPK zaproponowali po kilka wariantów przebiegu nowych linii. Na razie mają one charakter orientacyjny i nie są wiążące. Na ich podstawie w żadnym razie nie można wnioskować na temat ostatecznego przebiegu tras kolejowych ani drogowych. Z drugiej strony pamiętamy, że sprawy najbardziej elektryzujące naszą lokalną społeczność, zapewne zupełnym przypadkiem, ogłaszane były w środku wakacji. Warto tu pamiętać, że na opracowanie ostatecznych przebiegów linii pozostanie bardzo mało czasu. W tym roku ruszą prace przygotowawcze dla pięciu odcinków kolejowych w tym trasy: Warszawa – CPK – Łódź . Harmonogram przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych już w 2023 roku!

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: