W minioną niedzielę w Grodzisku Mazowieckim o godz. 13.30 odbyła się wyjątkowa uroczystość. Na ul. Obrońców Getta zasadzono „Drzewa Pamięci”. Wydarzenie było upamiętnieniem grodziskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

Tego dnia mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego mieli okazję być świadkami zasadzenia 5 drzew, poświęconych bohaterom, którzy podczas okupacji hitlerowskiej ratowali ludność pochodzenia żydowskiego. Z pomocą Polskiego Towarzystwa – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata udało się znaleźć rodziny zmarłych. Pośmiertnie uhonorowani zostali:

  1. Stanisław Sławiński
  2. Stanisław Olewnik
  3. Helena Barnik
  4. Olga i Józef Mikitów  
  5. Jan Osiewicz

Aleja Drzew Pamięci powstała na terenie dawnego Getta. Uroczystość rozpoczął hejnalista Oskar Pietrzyk należący do Młodzieżowej Orkiestry Dętej, a gospodarzem uroczystości był Łukasz Nowacki. Warto wspomnieć o obecności jednego z zastępców burmistrza, Norberta Ceglińskiego, który swoją przemowę zaczął od słów: – To my budujemy naszą historię i nasi mieszkańcy budują naszą historię. Podkreślił w niej pomoc Polaków.

Po oficjalnej części programu, rodziny osób uhonorowanych miały za zadanie odwiązać wstążki, a przy każdym drzewie wartę pełnili harcerze Hufca ZHP z Grodziska Mazowieckiego. Po symbolicznym odsłonięciu tablic przodków, rodziny otrzymały kwiaty i torby z upominkami.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Aleja Pamięci Zasłużonych


To może Cię zainteresować: