Pod koniec zeszłego roku zorganizowany został przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Grodzisku. Miała być nowa jakość, ale jak na razie nie widać zmian na lepsze. Podobne odczucia mają nasi czytelnicy, informujący nas o mocnym wyeksploatowaniu taboru. Pytamy, czy autobusy dowożące mieszkańców do pracy, dzieci do szkół są bezpieczne?

Pod koniec grudnia otwarte zostały koperty w przetargu na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego drogowego na terenie Gminy Grodzisk Maz. Kryterium wyboru ofert: cena - 100%. Oferty złożyło dwóch wykonawców Mobilis z ceną za 1 wozokilometra w wysokości 6,99 zł brutto i Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim z ceną w wysokości 4,53 zł brutto.

- Liczę na super komunikację - mówił po podpisaniu umowy burmistrz Grzegorz Benedykciński. Dodał, że firma jest znana i dobrze oceniana. Prezes Zenon Marek podkreślił, że dla prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa najważniejsze jest dobro klientów. Dlatego też PKS rozpoczyna modernizację taboru. - Standard świadczonych przez nas usług będzie się systematycznie poprawiał - mówił szef przedsiębiorstwa. (więcej...).

Od zakończenia przetargu minęło pół roku. Niestety, mieszkańcy nadal, zamiast mieć - liczą na super komunikację. Pod koniec kwietnia nasz czytelnik przesłał nam zdjęcia z wnętrza jednego z grodziskich autobusów. Zamieszczamy je w galerii na końcu artykułu. W prezentowanym autobusie wmontowane były 2 blachy zamiast okien, w kilku przypadkach pleksi zamiast szyb, woda ciekła z dachu, z tyłu brakowało siedzeń, od sufitu odpadały listwy, a przy drzwiach brakowało poręczy.

Zdjęcia te przesłaliśmy do grodziskiego urzędu z retorycznym pytaniem, czy autobus ten spełnia wymogi przetargu i okazało się, że nie musi. Ze względu na krótki czas między podpisaniem umowy, a rozpoczęciem świadczenia usług podpisana została dodatkowa umowa, zgodna z odpowiedzią na zapytania do przetargu, wedle której PKS Grodzisk do lipca tego roku ma czas na skompletowanie nowego taboru do obsługi grodziskich linii. Do tego czasu przewoźnik może świadczyć usługi, korzystając z  autobusów nie spełniających wymogów przetargu, za co ma płacone 60% stawki za 1 wozokilometer. Jak wyjaśniał nam pan Adam Nagat z grodziskiego magistratu, dzięki temu gmina oszczędza miesięcznie około 50 000 zł na obsłudze komunikacji miejskiej.

Z jednej strony można zrozumieć potrzebę skompletowania sprzętu, który będzie spełniał wymogi przetargu. Z drugiej - można cieszyć się z oszczędności gminy z tego tytułu. Pytanie tylko czy autobusy miejskie są bezpieczne i gdzie korzyść dla pasażera?

W odpowiedzi na nasze zapytanie pan Radosław Marek z PKS Grodzisk Mazowiecki w pierwszych słowach stwierdził, że autobus jest sprawny technicznie regularnie przechodzi badania i spełnia wymogi bezpieczeństwa, wymagane w komunikacji publicznej. W temacie tym zadaliśmy rzecznikowi grodziskiej Policji trzy proste pytania:

  • Czy taki autobus spełnia minimalne standardy techniczne pozwalające na dopuszczenie go do ruchu?
  • Kiedy kontrolowali Państwo ostatni raz stan techniczny miejskich autobusów PKS Grodzisk i jakie były tego efekty?
  • Czy po przejrzeniu tych zdjęć nie planują Państwo może jakiejś kontroli?

W krótkim czasie otrzymaliśmy od Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Maz. mł. insp. Dariusza Zalesińskiego bardzo budującą odpowiedź:

Autobusy miejskie, tak, jak inne pojazdy poruszające się po drogach naszego powiatu, są doraźnie kontrolowane przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Kilka razy w roku funkcjonariusze tego wydziału prowadzą także działania „BUS”, których celem jest sprawdzanie wszelkich pojazdów przeznaczonych do przewozów osób. Autobusy i autokary są także kontrolowane przez policjantów na prośbę organizatorów wyjazdów i wycieczek. Podczas każdej z tych kontroli policjanci zwracają uwagę na wszystkie elementy bezpieczeństwa, związane zarówno ze stanem technicznym pojazdu, jak i uprawnieniami oraz przygotowaniem do jazdy przez kierowców.
Dotychczas nie mieliśmy sygnałów o złym stanie technicznym grodziskich autobusów miejskich, stąd nie były organizowane akcje kontrolne ukierunkowane na sprawdzanie tych pojazdów. Zapewniam Pana, że w najbliższym czasie przeprowadzimy takie kontrole.
Pana informacja została także przekazana do kierownictwa spółki zarządzającej tymi autobusami i świadczącej usługi komunikacyjne w mieście. Mamy nadzieję, że te wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i jakość podróży pasażerów.

Po otrzymaniu tak budującej informacji i pamiętając po spotkaniach z mieszkańcami, jak ważne jest dla komendanta informowanie za pośrednictwem mediów o ważnych sprawach, postanowiłem zadać dodatkowe pytania:

  • Czy mógłbym prosić o przesłanie informacji, kiedy ustalony zostanie termin tych kontroli i ich wyniki?
  • Czy lokalna prasa mogłaby towarzyszyć Państwu przy tych obowiązkach służbowych? Byłaby to dla nas bardzo miła okazja pokazania pozytywnej pracy policjantów dla bezpieczeństwa na naszych drogach.

W tym wypadku odpowiedź komendanta była zdecydowanie mniej entuzjastyczna:

Podczas czynności służbowych przeprowadzanych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego w autobusach miejskich nie przewiduję udziału mediów.(...)Efekty różnych naszych działań są zamieszczane w komunikatach na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. Jeżeli uznamy, że wyniki kontroli autobusów są ważną i potrzebną informacją dla mieszkańców również zostaną tam opublikowane.

Odpowiedź trochę mnie zadziwiła. Do tej pory zawsze wydawało mi się, że bezpieczeństwo mieszkańców jest rzeczą ważną i potrzebną. Po miesiącu śledzenia aktualności zamieszczanych przez Komendę Powiatową na stronie internetowej postanowiłem zapytać, jakie były wyniki przeprowadzonych kontroli autobusów. Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź:

Zgodnie z naszym zapewnieniem, w kwietniu w Grodzisku Mazowieckim zostały przeprowadzone kontrole autobusów miejskich przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Wszystkie kontrole zakończyły się bez uwag co do stanu technicznego sprawdzanych autobusów. Wśród kontrolowanych autobusów nie było pojazdu wskazanego nam przez Pana. Prawdopodobnie, po naszej informacji do kierownictwa spółki, został on wycofany z eksploatacji.

Ważne, że grodziszczanie jeżdżą bezpiecznymi, choć wyeksploatowanymi autobusami. Czy przyjadą do Grodziska nowe autobusy, a możliwości taborowe przewoźnika dorównają wizji super komunikacji, o kórej w lutym mówił Burmistrz? Dowiemy się o tym w wakacje.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pewien grodziski autobus


To może Cię zainteresować: