Drogie jest życie w Grodzisku Maz?

Zambrów, Kozienice i Rawa Mazowiecka zwyciężyły w tegorocznym rankingu miast powiatowych o najniższych kosztach usług komunalnych. Na drugim końcu zestawienia znajduje się Choszczno, w którym rocznie statystyczna rodzina wydaje ponad 3,3 tys. Więcej. Jak w tym zestawieniu plasuje się Grodzisk Mazowiecki?

Najniższymi kosztami usług komunalnych mogą cieszyć się mieszkańcy Zambrowa 1610zł rocznie. Za te same usługi w Grodzisku Mazowieckim zapłacimy jednak 3750zł. Dało to 232 pozycję. W tym samym rankingu Pruszków znalazł się na 37 pozycji z kosztami rzędu 2617zł, a Żyrardów na 265 miejscu z kosztami równymi 3937zł. W najdroższym Choszcznie koszty te wynoszą 4926zł. Jak zauważyli autorzy raportu, w tym roku różnica między najtańszym a najdroższym miastem ukształtowała się na poziomie 3.315 zł i nieco zmalała, w stosunku do roku poprzedniego (3.568 zł).

Dla celów badania autorzy opracowali typowy model rodziny, która na co dzień korzysta z usług świadczonych przez lokalny samorząd. W celu ustalenia wysokości rocznych kosztów usług komunalnych, a przede wszystkim zachowania porównywalności danych, w każdym mieście objętym badaniem zastosowano następujący model:

Wśród wymienionych kategorii usług komunalnych, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym, w 2020 r. najwięcej wyda na wodę i ścieki (43,21%), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87%) oraz komunikację publiczną (26,62%). Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów.

Warto też pamiętać, że w przypadku  usług komunalnych dużą rolę gra ich jakość. Pytanie -  czy ta odpowiadaj swej cenie?

Więcej informacji na temat raportu znajdą Państwo pod adresem: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2020

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: