Sytuacja w oczyszczalni pod kontrolą

fot. UG Żabia Wola

W zeszłym tygodniu dotarły do nas niepokojące informacje o mętnej wodzie wypływającej z oczyszczalni w Żabiej Woli do rowu melioracyjnego. Bezzwłocznie podjęto działania w celu przywrócenia pełnej sprawności oczyszczalni. Zlecono też przeprowadzenie badań wody w laboratorium, które nie stwierdziło zagrożenia epidemiologicznego. Oczyszczalnia w ciągu kilku najbliższych dni będzie przywrócona do pełnej sprawności.

Bezpośrednią przyczyną zaburzenia procesu oczyszczania jest najprawdopodobniej zatrucie osadu biologicznego poprzez wpuszczenie do gminnej kanalizacji chemikaliów. Dziś nie wiemy jeszcze, czy było to nieświadome działanie ludzkie. Specjaliści badają różne scenariusze.

Bezzwłocznie podjęto działania zabezpieczające oraz powołano zespół analizujący to zdarzenie. Eksperci mają ustalić chronologię zdarzeń oraz przeanalizować możliwe przyczyny zdarzenia. Obecnie czyszczony jest zbiorniki SBR. Równolegle trwają prace nad stworzeniem planu działań zapobiegawczych, które uchronią oczyszczalnię od podobnych zagrożeń.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: