Gmina Żabia Wola rozwija się niezwykle dynamicznie. Władze gminy nie zapominają jednak o swoim największym atucie – środowisku. Dlatego 20 marca odbyło się oficjalne przekazanie placu pod rozbudowę oczyszczalni ścieków. Na projekt ten gmina otrzymała blisko 20 mln zł z programu Polski Ład.

Rozbudowa realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MELIOREX Sp. z o.o. – Będzie to oczyszczalnia w najnowszej technologii zachodnioeuropejskiej i przez najbliższe kilkanaście lat na pewno nie zabraknie tu pojemności przyłączeniowej, ale będzie też prawidłowo funkcjonować – mówił Wójt Piotr Rybka. – Nie będzie już takich przypadków, jak w minionym roku, że odczuwane były nieprzyjemne zapachy. Stara oczyszczalnia ma już około 20 lat i nadszedł czas, by ją zmodernizować. Nowa oczyszczalnia powstanie w ciągu półtora roku i da możliwość budowania kanalizacji w kierunku tych miejscowości, które nie miały na to szans, np. Żelechów, Ojrzanów czy Kaleń.

Dostęp do kanalizacji to dla mieszkańców jedna z podstawowych potrzeb cywilizacyjnych – mówił Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. – Jest trochę tak, że inwestycje w kanalizację nie są widoczne na co dzień, ale są bardzo potrzebne i chylę czoła przed samorządem Żabiej Woli.

Uważam, że jest to bardzo odważna inwestycja – mówił poseł Zdzisław Sipiera. – Mogli aplikować na inne, bardziej widoczne cele, natomiast inwestycja w oczyszczalnię ścieków to inwestycja w przyszłość. Tego nie widać, ale gdy mówimy o rozwoju gminy, to musi być ta infrastruktura wykonana i tu widać pomysł na przyszłość i kolejne lata.

Cieszy mnie, że są takie gminy jak Żabia Wola, które w sposób prężny, ale i systemowy rozwijają się – mówił Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Pruszyński. – Możemy dużo mówić o rozwoju dróg, czy bezpieczeństwie, ale oczyszczalnia, która może nie jest szczególnie efektowną inwestycją, jest niezwykle istotnym uzupełnieniem innych inwestycji, co skutkuje wzrostem liczby mieszkańców.

Pamiętając zeszłoroczne problemy z oczyszczalnią, widzimy jak bardzo ta rozbudowa oczyszczalni jest pilna. Oceniając wysokość budżetu gminy, widać, że nie byłaby możliwa bez środków zewnętrznych, które na szczęście obecnym władzom gminy udaje się skutecznie pozyskiwać.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: