Dostępny jest kalkulator składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń udostępnił długo wyczekiwany kalkulator składki na ubezpieczenie zdrowotne. Narzędzie to ułatwi przedsiębiorcom ustalenie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Przepisy ustawy, tzw. Polski Ład wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik.

- Odpowiadamy na wszystkie pytania przedsiębiorców i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – wskazuje szefowa ZUS.

Przypomniała, że ZUS w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl webinariów dla przedsiębiorców. - Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami skarbówki eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach telefonicznych. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych – dodaje profesor.

Kalkulator: Porada ZUS
Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami  z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach. Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera z listy miesiąc – styczeń, jako formę opodatkowania - zasady ogólne i naciska klawisz - oblicz. Nie wypełnia pola dochód. Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych została bowiem wprowadzona nowa instytucja – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku.

Kalkulator dostępny jest pod adresem: https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-skladki-zdrowotnej

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/kalkulator-do-obliczania-miesiecznej-podstawy-wymiaru-i-skladki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-dla-osob-prowadzacych-pozarolnicza-dzialalnosc/3133126

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: