Jak Polski Ład wpłynął na samorządy?

Z różnych stron słyszymy wiele sprzecznych informacji o wpływie Polskiego Ładu, a zwłaszcza obniżki dochodów z PIT, na kondycję finansową samorządów. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jaki realny wpływ będzie miał ten projekt na nasze powiaty i gminy.

Powiat grodziski aktywnie starał się pozyskać środki na inwestycje w ramach Polskiego Ładu. Złożone zostały 3 wnioski. Wszystko wskazuje na to, że dwa z nich zostaną objęte programem. Pierwszy wniosek dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej (6 obiektów) wraz z termomodernizacją jednego z nich polegającą na ociepleniu ścian zewnętrznych (Zespół Szkół nr 1 w Milanówku przy ul. Piasta). Instalacje fotowoltaiczne zostaną umieszczone na 3 szkołach w Grodzisku Maz., 2 w Milanówku i budynku administracyjnym przy ul. Żyrardowskiej 48A w Grodzisku Maz.

Drugi wniosek dotyczy modernizacji systemu gazów medycznych w Szpitalu Zachodnim. Jak słyszymy w mediach, większość szpitali, w których uruchomione były oddziały zakaźne związane z covidem, miała problemy z instalacjami tlenu. Gdy budynki te były projektowane, nikt nie przewidywał aż takiego zapotrzebowania na tlen. Wartość projektu szacowana jest na 5 mln zł z wkładem własnym 20%.

Trzeci wniosek dotyczy budowy drogi 2855 w miejscowości Zaręby (Gmina Żabia Wola) w kierunku granicy z powiatem piaseczyńskim oraz 3832 w miejscowości Seroki (Gmina Baranów) w kierunku granicy z Sochaczewem. Niestety, wiemy już, że pozostanie on bez dofinansowania.

Ważne zmiany dotyczą wpływów do budżetu z podatków. – W tegorocznym budżecie z PIT miało wpłynąć 48 300 000 zł. Wiadomo, że wpłynie więcej, natomiast wpływy z PIT na rok przyszły ustalono na poziomie 45 600 000 zł – mówił Marek Wieżbicki, Starosta Grodziski. – Dostaniemy też 7 mln subwencji wyrównawczej. Można więc powiedzieć, że nominalnie dochody w przyszłym roku będą na podobnym poziomie jak w roku bieżącym, jednak ze względu na inflację ich wartość nabywcza będzie niższa. Przez ostatnie 10 lat wpływy z PIT systematycznie rosną, poza rokiem 2020, który był niemal identyczny jak 2019.

- W tej chwili trudno jest stwierdzić jednoznacznie, że powiat grodziski straci na Polskim Ładziedodał Marek Wieżbicki.Rośnie nam Janosikowe o 700 000 zł, ale zaplanowane są też wyższe subwencje. Jak zaczynała się pandemia, podnoszono głosy, że samorządy bardzo stracą – nic takiego nie miało jednak miejsca. Bardzo boimy się o kwestie wzrostu cen. Dużym problemem może być w przyszłym roku zbilansowanie wydatków bieżących i dochodów.

Jak wygląda sytuacja w powiecie pruszkowskim? – Prognozy wynikające z informacji z Ministerstwa Finansów wskazują, że oszacowano ubytek dochodów powiatu w podatkach pochodzących z PIT w 2022 r. na poziomie 13 305 881 zł. To sprawia, że wrócimy do poziomu finansowania sprzed trzech lat. Gdyby dochody wzrastały tak, jak w latach 2020-2021, powinno być teraz znacząco ponad 100 mln zł, a obecnie ta kwota to dokładnie 91 352 000 zł. W związku z tym planowane zmiany wpłynęły w sposób bezpośredni negatywnie na dochody powiatu. Trudno jest jednak w tej chwili ocenić ostateczny skutek, bo mamy jeszcze zmiany w przyznawaniu subwencji wyrównawczej czy zmiany w składkach zdrowotnychmówi Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza.Po stracie ponad 13 mln zł zmniejszyły się nam dochody bieżące, co stawia nas w trudnej sytuacji, ponieważ nie mogą one być niższe niż wydatki bieżące. W latach poprzednich ta różnica wynosiła ok. 20 mln zł i dawało to zabezpieczenie finansowe. Obecnie jest to 1 260 000 zł. To sprawia, że konstrukcja budżetu powiatu, zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych, jest dużym wyzwaniem.
Na plus jest to, że pojawiły się dotacje inwestycyjne, co pozwoliło nam na przygotowanie budżetu, w którym wydatki majątkowe są na poziomie historycznym, wynoszącym 65 mln zł. To pokazuje, że nie rezygnujemy z realizacji zadań inwestycyjnych i będziemy robili wszystko, aby wykonać to, co zaplanowaliśmy. W I turze Polskiego Ładu otrzymaliśmy prawie 14 mln zł na wsparcie zadania pod nazwą „Przebudowa LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie”.

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja dotycząca dochodów poszczególnych gmin. Tę przedstawimy jednak w kolejnym numerze naszej gazety.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: