W roku szkolnym 2022/2023 naukę w szkołach prowadzonych przez powiat pruszkowski rozpoczęło ok. 1000 absolwentów szkół podstawowych, dla których utworzyliśmy 30 oddziałów klasowych.

Zarząd Powiatu Pruszkowskiego w obliczu bardzo trudnej sytuacji demograficznej, spowodowanej kumulacją roczników rekrutujących się do szkół ponadpodstawowych, dostrzegł ogromne zapotrzebowanie na zwiększenie możliwości zapewnienia kontynuacji edukacji młodzieży w naszych placówkach. Po zakończonym pierwszym etapie rekrutacji, podjął decyzję o utworzeniu 7 dodatkowych oddziałów dla 252 uczniów, mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Liczba uczniów przyjętych do naszych szkół jest wyższa o ok. 30% w stosunku do ubiegłego roku szkolnego.

Równocześnie Zarząd Powiatu Pruszkowskiego nieprzerwanie wspiera ukraińską młodzież mieszkającą w naszym powiecie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie zapewnienia edukacji, z naciskiem na naukę języka polskiego, dla osób zza wschodniej granicy Zarząd podjął decyzję o utworzeniu w trzech, prowadzonych przez powiat szkołach ponadpodstawowych, oddziałów przygotowawczych. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewni naukę dla kilkudziesięciu ukraińskich uczniów w Liceum Ogólnokształcącym  im. T. Zana, Zespole Szkół im. F. Nansena w Piastowie oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

1 września na uczniów, którzy wybrali LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie czekał obok budynku głównego, specjalnie przygotowany obiekt tymczasowy, ponieważ 3 miesiące temu, rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja -  przebudowa liceum. -  Przeniesienie nauki do pawilonów zastępczych było procesem długotrwałym i bardzo dokładnie zaplanowanym – mówi Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski. W obiekcie tymczasowym znajduje się 5 sal lekcyjnych, tj.: 3 duże sale mieszczące maksymalnie po 36 osób i 2 sale językowe mieszczące po 24 uczniów. Pomieszczenia wyposażone są w nowe meble, rzutniki, tablice oraz wentylację i klimatyzację. Przeniesiona została również szatnia dla uczniów, gabinet Pani Pielęgniarki oraz pełny węzeł sanitarny. Obiekt zastępczy został połączony łącznikiem z głównym budynkiem szkoły, a sale są odzwierciedleniem wyburzonego  już budynku od ulicy Kościuszki. - Nadrzędnym priorytetem Zarządu Powiatu Pruszkowskiego jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy w czasie trwającej przebudowy liceum – mówi Agnieszka Kuźmińska Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Budowa i rozbudowa liceum prowadzona jest etapowo z uwagi na konieczność realizowania programów nauczania w części szkoły w czasie jej trwania: Etap I – rozbiórka części istniejących budynków oraz budowa części nowego obiektu; Etap II – budowa II części budynku i modernizacja istniejącej sali gimnastycznej w zakresie poprawy warunków akustycznych; Etap III –  zagospodarowanie terenu w zakresie budowy boisk zewnętrznych. Termin zakończenia pracy budowlanych to 30.06.2024 r. Koszt: 68 269 997,59 zł. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, budynek szkoły. Pozwoli to dyrekcji LO im. T. Kościuszki na wzbogacenie oferty edukacyjnej, polepszy warunki nauki dla młodzieży i ułatwi codzienną pracę kadrze pedagogicznej. Obecnie, w liceum uczy się ponad 460 uczniów, po rozbudowie szkoła pomieści blisko 800 uczniów – podsumował Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uczniowie stawiają na szkoły powiatowe!


To może Cię zainteresować: