Od piątku do niedzieli (21-23 czerwca 2013 r.) w Grodzisku Maz. odbywały się I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin zorganizowane przez Gminę Grodzisk Maz. i Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Z prawie 150 rodzinami wielodzietnymi, które przyjechały z całej Polski, w tym z jedną z piętnaściorgiem dzieci, spotkali się m. in.: Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz z małżonką i  Irena Wóycicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w KPRP oraz kardynał Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy świętej. Głównym tematem konferencji, warsztatów i często wzruszających spotkań była polityka prorodzinna i wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Warto przypomnieć, że Grodzisk Maz. jest jedną z pierwszych gmin w Polsce, w której karta samorządowa funkcjonuje od 2009 r. i że burmistrz Grzegorz Benedykciński wraz z inicjatorką karty – prezes Związku Rodzin „Trzy Plus” Joanną Krupską robią bardzo dużo dla popularyzacji karty. Obecnie karta samorządowa funkcjonuje już w wielu miastach Polski i daje ona rodzinom wielodzietnym zniżki przy zakupie biletów do obiektów sportowych, kin, teatrów, na zajęcia pozalekcyjne, czy przejazdy komunikacyjne. Ciągle brakuje jednak karty ogólnopolskiej.

O tym, co działo się w Grodzisku Maz. w ciągu tych trzech dni, można napisać bardzo dużo. Nie chcemy, by w potoku słów zginęły wypowiedzi najważniejsze, te które podkreślały dramatyczną sytuację demograficzną w Polsce (wskaźnik dzietności 1,3; stale malejąca liczba rodzących się dzieci, starzejące się społeczeństwo; przyjęcie do Polski 5 milionów migrantów nie wystarczy, by w 2060 r. osiągnąć wskaźnik dzietności na poziomie 2,0) i te, które mogą świadczyć o tym, że rządzący w naszym kraju zaczynają poważnie podchodzić do tego problemu i że być może wkrótce zostanie wprowadzona Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin.

Prezydent Bronisław Komorowski:Będziemy zabiegali u ministra finansów, w rządzie, a także u opinii publicznej o poparcie tej idei … Już niedługo będziemy mogli razem zaproponować całej Polsce, także dużym rodzinom, kartę ogólnopolską, mobilizując w ten sposób resztę władz samorządowych w skali kraju do podjęcia wysiłku ... zbudowania ogólnopolskiego mechanizmu.

Łukasz Hardt ekspert Związku Dużych Rodzin: Powinniśmy odczytywać znaki czasu i mówić o solidarności z rodziną.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz:Cieszę się, że pani Irena Wóycicka dołączyła do nas ze swoimi ekspertami… Minister Jacek Ciechomski Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów jeszcze wczoraj rozmawiał z Premierem, jest jego wsparcie (dla Karty – przyp. red.)… Nie mamy czasu, by mieć później czas… Ważne jest nadanie szacunku wielodzietności… Ciężko teraz mówić, po wzruszającej mszy w Stolicy Rodzin Wielodzietnych w Polsce… Zrobimy Kartę Rodzin Wielodzietnych we współpracy z samorządami i ze Związkiem Dużych Rodzin i nie z myślą o następnych wyborach, ale powodowani narodową ambicją.

I na koniec ważne słowa wypowiedziane przez kardynała Kazimierza Nycza podczas homilii wygłoszonej w kościele Opatrzności Bożej:Trzeba, żeby stąd wyszła ta wielka iskra. Iskra troski o rodziny w Polsce, troski o dzietność polskich rodzin, troski o rodzinę w każdym aspekcie życia. Byśmy nie musieli być straszeni katastrofalną demografią, jaka zawisła nad naszą ojczyzną… Mówimy rządzącym – nie ma ważniejszej sprawy, jak konsekwentna polityka prorodzinna… Jeżeli wam (politykom przy. red.) tak trudno się dogadać, to niech was połączy przynajmniej troska o rodzinę.

W ramach I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin miały miejsce: w piątek – prezentacja rodzin, które przyjechały do Grodziska Maz., w sobotę – konferencja z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego, warsztaty, przemarsz krokiem polonezowym spod pomnika Józefa Chełmońskiego do Parku Skarbków, gdzie po południu odbył się koncert Joszko Brody, a wieczorem koncert orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, zaś w niedzielę uroczysta msza święta, z powodu porannego ulewnego deszczu przeniesiona z Parku Skarbków do kościoła Opatrzności Bożej, i konferencja w hali sportowej przy ul. Westfala.

Trzeba mieć chyba nie tylko nadzieję, ale i pewność, że ten wysiłek rodzin wielodzietnych, które przyjechały do Grodziska Maz., oraz ogromny wysiłek organizatorów tj. Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” i władz samorządowych nie pójdą na marne.

Po to by rodzice mogli spokojnie wziąć udział w imprezach organizowanych w ramach Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin, w przedszkolu przy ul. Górnej odbywały się interesujące zajęcia  dla maluchów., prowadzone przez przedstawicieli Fundacji Sto Pociech, wspólnie z pracownikami przedszkola. Były Bobomigi, Figle-migle, Maluchy-Raki-Pełzaki i wiele innych zajęć cieszących się dużym powodzeniem dzieci i rodziców. W zajęciach mogło brać udział same dzieci lub z jednym z rodziców, a drugi rodzic uczestniczył np. w warsztatach lub konferencji.

Zapraszamy do galerii zdjęć.
Tekst Ewa Kubacka, fot. Ewa Kubacka i Kamil Kubacki

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk Mazowiecki Stolicą Dużych Rodzin


To może Cię zainteresować: