W miniony weekend mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku wydarzeniach związanych z 100. rocznicą urodzin słynnego żeglarza i mieszkańca Grodziska – Leonida Teligi

Już w kwietniu br. spacerowaliśmy śladami Leonida Teligi, jednak kulminacja uroczystości miała miejsce w miniony weekend. W piątek, na Placu Wolności otwarta została wystawa „Optymista z Grodziska” W uroczystościach brał udział Karol Teliga – bratanek słynnego podróżnika. Nie zawiodła też grodziska młodzież.

- To jest wystawa, która mocno kładzie nacisk na losy Teligi w Grodzisku, na to że jest to „chłopak stąd” jak sam o sobie mówił. Łączyły go z Grodziskiem silne więzi. Ponoć tu zaczęło się jego wielkie marzenie o żegludze i chcieliśmy to zaznaczyć – mówiła Anna Woźniak z Willi Radogoszcz - Przygotowaliśmy wystawę z ekipą willi Radogoszcz, ja miałam przyjemność opracować koncepcję graficzną i zająć się składem. Treść opracował Łukasz Nowacki korzystając z fantastycznej książki Pani Wiesławy Szleszyńskiej, nauczycielki gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi. Korzystaliśmy też z artykułu Pawła Smoleńskiego, który ukazał się w Gazecie Wyborczej w Maju 2013 roku. - dodała

Tuż po otwarciu, które oznajmił gong żeglarskiego dzwonu, wysłuchaliśmy prelekcję Wiesławy Śleszyńskiej na temat grodziskich śladów Teligi, po której rozpoczęły się warsztaty „Morskie opowieści”

Na setne urodziny nie doczekaliśmy niestety pomnika, który miał powstać na Stawach Goliana, jednak w niedzielę uczestniczyliśmy w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na domu w którym mieszkał Leonid Teliga przy ul. Traugutta 3. Przy akompaniamencie werblistów Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego, przedstawiciele grodziskich organizacji noszących imię słynnego żeglarza odsłonili wspólnie tablicę. O godzinie 16 obejrzeliśmy w grodziskim kinie film OPTY-mista, zrealizowany dla TVP przez By The Wind Media. Po seansie rozpoczęło się spotkanie z bratankiem żeglarza Karolem Teligą oraz twórcami filmu.

Obchody kończył poniedziałowy musical Gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi - Czarnoksiężnik z krainy Oz.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk uczcił 100. rocznicę urodzin Leonida Teligi


To może Cię zainteresować: