W dniu wczorajszym, po g 18:00, przed Sądem Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim, podobnie jak i w wielu innych miastach w Polsce, odbyła się demonstracja pod hasłem: „Dziś Sędziowie – jutro Ty”, To protest przeciw projektowi ustawy mającej dyscyplinować sędziów.

Podczas zgromadzenia odczytano między innymi preambułę do Konstytucji, odniesiono się do konkretnych przypadków prowadzonych przez prokuraturę spraw, a także sformułowano  5 najważniejszych żądań, których spełnienia domagali się protestujący. Punktem kluczowym, było żądanie przywrócenia do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna, odwołanego w listopadzie przez Ministra Sprawiedliwosci; po drugie, powołania niepolitycznej KRS; a także likwidacji politycznego systemu represji dla sędziów i prokuratorów. Ponadto, żądano sądów niezależnych od polityków oraz respektowania prawomocnych wyroków sądów zarówno przez władzę ustawodawczą jak i wykonawczą.

Symbolem solidarności z sędziami było zapalenie światełek przez demonstrujących, a także skandowanie haseł wolnościowych przypominających o podstawowych zasadach konstytucyjnych: tj. równości-wolności – demokracji. Podniosły nastrój potęgowały dzierżone w dłoniach flagi narodowe, jak i Unii europejskiej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk w obronie sędziów


To może Cię zainteresować: