Mija już niemal 5 lat, od kiedy reforma sądów przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość miała usprawnić ich działanie. Jakie są jej efekty, słyszymy bardzo często w mediach, a efekty „usprawnień” dotykają niestety, wielu osób, które przez opóźnienia ponoszą wymierne straty.

Właśnie w sprawie opóźnień w Wydziale Ksiąg Wieczystych w grodziskim Sądzie napisał do nas jeden z czytelników. Sprawa jest o tyle ważna, że przy zakupie nieruchomości na kredyt, banki, do czasu uzyskania wpisu hipotecznego, pobierają podwyższoną ratę kredytu związaną z jego zabezpieczeniem. Przykładowo dla nieruchomości o wartości 200 tys. zł – rata kredytu hipotecznego wzrasta o 150 zł, a dla domu o wartości np. 800 tys. zł – kwota ta może wynosić 600 zł miesięcznie. Niestety, w grodziskim sądzie opóźnienia sięgają 8 miesięcy, za które każdy kredytobiorca musi dodatkowo płacić bankom. Opóźnienia te generują też wiele innych potencjalnych problemów związanych ze sprzedażą lub zakupem nieruchomości.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do rzecznika prasowego ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak się okazuje, problem ma charakter systemowy. W przypadku Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim analiza danych za okres 2018 – 2019 wskazuje na wzrost wpływu z 11.736 do 17.473 wniosków. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. wpłynęło do tego Sądu 11.369 wniosków.

Jak tłumaczyła nam Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie: – Sąd na bieżąco podejmuje działania mające na celu doraźną poprawę sytuacji, w tym w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Wśród tych działań należy w szczególności wymienić skierowanie do wykonywania obowiązków w Wydziale wieczystoksięgowym pracowników z innych Wydziałów oraz wykonywanie dodatkowych lub zwiększonych obowiązków przez pracowników.

Jak zaznaczyła dodatkowo Pani rzecznik: – Zespół orzeczników IV Wydziału Ksiąg Wieczystych pracuje w nadgodzinach i jedynie dzięki nadzwyczajnemu zaangażowaniu ich oraz pracowników sekretariatu możliwe jest powolne redukowanie zaległości. Odnosimy jednak wrażenie, że widząc tak znaczny wzrost liczby spraw, odpowiednie działania powinny być podjęte dużo wcześniej, by nie doszło do ich spiętrzenia.

Niestety, opisywany problem ma charakter systemowy, dotyczy nie tylko Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim i wydaje się, że tylko rozwiązania o charakterze systemowym, mogą poprawić sytuację. Szkoda, że przy tych wszystkich zmianach w systemie sądowniczym nikt nie pochylił się nad tym problemem, wymiernie dotykającym wielu tysięcy osób.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: