Wczoraj, niemal równo w 15 lecie powstania Grodziskiego Klubu Filmowego, w Willi Radogoszcz otwarte zostało drugie kino w Grodzisku. Kino niezwykłe, wolne od popcornu i napojów, za to z miejscami dla zakochanych i ambitnym repertuarem.

O powstaniu „Kina Wolność” rozmawialiśmy z jego pomysłodawcą, Dyrektorem Centrum Kultury – Pawłem Twardochem

O: 14 listopada – ponowne otwarcie  Kina Wolność, w innym miejscu i trochę innym formacie. Skąd pomysł na to nowe zagospodarowanie Willi Radogoszcz?

Paweł Twardoch: Właśnie mija 15 lat funkcjonowania Grodziskiego Klubu Filmowego.  Nie ukrywam, że marzyłem o drugiej sali kinowej w Grodzisku Mazowieckim. W naszym kinie odnotowaliśmy w zeszłym roku swoisty rekord - ponad 130000 widzów. Myślę, że również dzięki temu zostaliśmy uznani przez Box Office za najlepsze kino jednosalowe w Polsce. Był to argument,  żeby zająć się tym pomysłem i otworzyć drugą salę kinową. Kilka lat temu opracowaliśmy koncepcję drugiej sali kinowej w Centrum Kultury, ale realizacja wymagałaby skomplikowanych i kosztownych prac budowlanych. Tutaj udało nam się, zgodnie z oczekiwaniami wielu mieszkańców w różnym wieku, zaproponować właśnie małą, kameralną salę kinową na 40 miejsc. Co ważne, sala ta jest wolna od popcornu i innych różnych form gastronomii.

O: Wiele pracy kosztowało przystosowanie i zaadaptowanie do tej funkcji Willi Radogoszcz?

PT: Przede wszystkim wiele radości, ale pracy nas to kosztowało nie mało, dlatego że postanowiliśmy to kino zrobić sposobem gospodarczym, zamiast zlecać prace poszczególnym firmom zewnętrznym, co pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów. Mimo, że aplikowaliśmy o środki finansowe do PISF, nie otrzymaliśmy niestety dotacji na projektor kinowy DCP.   Zdecydowaliśmy się więc na tańszy projektor cyfrowy 4K, o bardzo dobrej jakości i możemy odtwarzać na nim filmy z BlueRay.

O: Kino nie będzie standardowym kinem, a bardziej kinem w formacie kina studyjnego. Na jaki repertuar mogą liczyć mieszkańcy?

PT: Za repertuar odpowiadał będzie Łukasz Nowacki, czyli nasz ojciec chrzestny Grodziskiego Klubu Filmowego. Pierwsze filmy idealnie pasują do takiego kina. Jest to „Mój piękny syn” i „Diego”, czyli filmy, które nie były wyświetlane w dużych multipleksach jako hity, za to również bardzo przez widzów oczekiwane. W godzinach przedpołudniowych będzie to kino edukacyjne dla młodzieży szkolnej oraz dzieci z przedszkoli. Kino „Wolność” będzie uzupełnieniem oferty Kina Centrum Kultury oraz swoistym „przedłużeniem” Grodziskiego Klubu Filmowego.

O: Jakie będą ceny biletów?

PT: Koszt biletu to 15zł, przy czym 50% ceny biletów jest odprowadzana do dystrybutora. Jest to dla nas bezpieczne ekonomicznie rozwiązanie. W takim przypadku cenę minimalną ustala dystrybutor i myślę, że jest to atrakcyjna cena.

O: Jak dużo seansów w tygodniu będzie w nowym kinie?

PT: Filmy będzie można oglądać codziennie z wyjątkiem czwartku i będą to seanse o godzinie 19:00. W sobotę i niedzielę będą po 2 seanse, o 18:00 i 20:00.

Już wczoraj mogliśmy się przekonać jak prezentuje się nowe kino. Trzeba przyznać, że robi bardzo dobre wrażenie! Estetyczny wystrój sali w stylu retro, wygodne fotele, miła kameralna atmosfera. Zupełnie inna niż w dzisiejszych multipleksach. Jako ciekawostkę możemy podać, że w ostatnim rzędzie umieszczone są jedynie podwójne miejsca, na które można kupić wyłącznie podwójne bilety. Miejsca te podobno nie są objęte monitoringiem.

Warto dodać, że kino zostało otwarte niemal równo w 15 rocznicę powstania Grodziskiego Klubu Filmowego (GKF). O tym prezencie i repertuarze kina rozmawialiśmy z pomysłodawcą GKF Łukaszem Nowackim - Myślę, że jest to prezent dla wszystkich mieszkańców Grodziska, którzy oczekują od kina czegoś więcej. Poza przyjemnie spędzonym czasem, oczekują także refleksji czy pewnego dodatku merytorycznego. To jest właśnie dla nich. To kino będzie takie, jacy będą jego widzowie! Zwykle mamy do czynienia z kinami repertuarowymi, gdzie wpływ na repertuar jest niewielki. Wyróżnikiem tego kina jest po pierwsze jego rozmiar i kameralny charakter, a po drugie to, że tutaj widzowie mają głos decydujący. To dla mieszkańców Grodziska, widzów, wielbicieli dziesiątej muzy - to kino ma działać. Ma taki charakter, trochę sąsiedzki, trochę towarzyski, dla osób które cenią sobie tego typu filmowe przeżycia.

„Kino Wolność” od dziś jest czynne i zaprasza wszystkich kinomanów na następujące filmy:

 • 15.11(piątek)
  20:00 – Mój piękny syn
 • 16.11 (sobota)
  17.30
  – Mój piękny syn
  20.00 – Diego
 • 17.11 (niedziela)
  17.30 – Diego
  20.00 – Serce Jamajki PREMIERA OGÓLNOPOLSKA
 • 18.11 – „PROBLEMOWY” poniedziałek
  19.00 – Mój piękny syn
 • 19.11 – „DOKUMENTALNY” wtorek
  19.00 – Diego
 • 20.11 – „MUZYCZNA” środa
  19.00 – Serce Jamajki

Ceny biletów: 15 zł, 7,5 dla posiadaczy Karty Dużych Rodzin

ZAPRASZAMY!!!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „Kino Wolność” czeka na widzów!


To może Cię zainteresować: