W ostatnich dniach rozpoczęła się rozbiórka starego grodziskiego kina "Wolność”, budynku darzonego przez wielu mieszkańców naszej okolicy wielkim sentymentem.

Historia budynku sięga 1948 r., gdy wylano fundamenty. Gotowy obiekt oddano do użytku w 1962 r. Zaopatrywane przez Centralę Rozpowszechniania Filmów było kinem "zeroekranowym", co oznaczało dostęp do kopii najnowszych filmów w pierwszym możliwym terminie.

Dzięki temu aż do lat 90. i ekspansji magnetowidów VHS kino cieszyło się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Wyposażone w nowoczesny system nagłośnienia i projekcji obrazu kino mogło pomieścić nawet 400 osób.

Warto przypomnieć, że w podziemiach kina od 1969 r. działał legendarny klub muzyczny "Opty".

Okres przełomu wieku był dla kin okresem trudnym. Łatwy dostęp do mniej lub bardziej legalnych nagrań na VHS i DVD spowodował odpływ wielu widzów. Trend ten na szczęście odwrócił się ale samo kino zostało zastąpione nowoczesna salą w budynku Centrum Kultury. Ostatni seans i "pożegnanie" z kinem "Wolność" miało miejsce w czerwcu 2008 r, a na pamiątkę "starego" kina Nazwę Kino Wolność przyjęło studyjne kino działające od 2019 r. w Willa Radogoszcz. Od tego czasu obiekt służył tenisistom stołowym z KS Bogoria, którzy w ostatnim czasie przenieśli się do jednej z szuflad CAIiS.


Ostatni seans w Kinie Wolność. Po seansie chętni mogli zabrać ze sobą kinowe fotele. Na fot. siedzą od lewej kinooperator Tadeusz Dziarkowski, kierownik kina Andrzej Żarkiewicz, burmistrz Grzegorz Benedykciński fot. Historia Grodziska Mazowieckiego

Niestety Stan techniczny budynku, od początku istnienia zmagającego się z problemem wilgoci, wentylacji pomieszczeń i wadami instalacji elektrycznej wykluczał jego dalszą eksploatację. Pozostają wspomnienia.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: