Orange Polska planuje zbudować w Grodzisku Mazowieckim sieć szybkiego światłowodowego internetu. W jej zasięgu ma się znaleźć połowa gospodarstw domowych z czego zdecydowana większość, blisko 5 800 do końca przyszłego roku. To element szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego, w ramach którego operator przeznaczy do 2018 roku nawet 2.2 mld zł na budowę światłowodów w całym kraju, docierając do ponad ¼ gospodarstw domowych.

Porozumienie pomiędzy Orange Polska a władzami Grodziska Mazowieckiego ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji w tym mieście. To kolejny przykład współpracy pomiędzy Orange a samorządem w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększania dostępności światłowodowej infrastruktury dostępowej.

- Oczekiwania co do szybkości i jakości dostępu do internetu rosną bardzo szybko. Prędkość internetu podwaja się co 2-3 lata, a ilość przesyłanych danych niemal co roku. Technologią, która jest w stanie sprostać tym wyzwaniom, jest światłowód. Orange Polska buduje sieć ultraszybkiego światłowodowego internetu w kilkudziesięciu miastach o dużym potencjale rozwojowym. Takim miastem jest właśnie Grodzisk Mazowiecki. Wspólnie z władzami miasta chcemy zapewnić w stosunkowo krótkim czasie dostęp do tej sieci co najmniej połowie grodziskich gospodarstw domowych. Dzięki temu mieszkańcy i przedsiębiorcy zyskają niespotykane wcześniej możliwości i komfort korzystania z internetu – powiedział Maciej Nowohoński, członek zarządu ds. finansów Orange Polska.


- Bardzo cieszymy się z tej inwestycji. Gmina Grodzisk Mazowiecki rozwija się dynamicznie, ciągle przybywa mieszkańców, powstają nowe firmy, dlatego zapotrzebowanie na szybki internet stale rośnie. Zarówno dla gospodarstw domowych, biznesu, jak i oświaty dostęp do szerokopasmowego internetu jest niezbędny do pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie. Bardzo liczymy na to, że z tej najnowocześniej technologii przesyłania danych będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy miasta, ale także grodziskich sołectw. Warto dodać, że ta inwestycja poprzez modernizację i przebudowę starej infrastruktury, wpłynie korzystnie na estetykę miasta – powiedział Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta Grodzisk Mazowiecki.

Orange Polska zakłada, że w ciągu 3 lat światłowód będzie dostępny dla 6,5 tys. gospodarstw domowych w Grodzisku Mazowieckim – czyli dla połowy gospodarstw w mieście. Zdecydowana większość z nich – 5,8 tys. będzie mogła skorzystać z nowej sieci już w przyszłym roku. Firma planuje przeznaczyć na ten cel ponad 6,5 mln zł.

Inwestycja w Grodzisku Mazowieckim jest elementem realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych, który jest zaliczany do najbardziej ambitnych w historii firmy. Firma buduje obecnie sieć światłowodową w 26 miastach a wkrótce rozpocznie prace w 33 kolejnych. Już teraz dostęp do ultraszybkiego internetu światłowodowego ma ponad 1 milion gospodarstw domowych, w 2018 r. będzie ich 3,5 miliona. To jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Możliwe do osiągnięcia efekty dobrej współpracy i korzyści jakie mogą z niej odnosić mieszkańcy może obrazować przykład Gminy Sulęcin, gdzie w lutym b.r. podpisano podobne Porozumienie. W wyniku wspólnych działań prawie 70% gospodarstw domowych zadeklarowało chęć skorzystania z usług, co pozwoliło na objęcie inwestycją wszystkich miejscowości sołeckich. Pierwsi Klienci już od czerwca korzystają ze światłowodowych usług a całość inwestycji planujemy zakończyć we wrześniu tego roku. Dzięki takim spójnym działaniom już ponad milion polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu najszybszego światłowodowego internetu Orange. Skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: