Niestety, ostateczna decyzja Ministra Infrastruktury dotycząca Zachodniej Obwodnicy Grodziska opóźni się. Według deklaracji Ministerstwa, poznamy ją pod koniec sierpnia. W samej decyzji, oprócz ustosunkowania się do odwołań, mają zostać uwzględnione zmiany obniżające koszty całej inwestycji.

Saga związana ze ZRID (Zezwoleniem na Realizację Inwestycji Drogowej) wydaje się nie mieć końca. Gdy pod koniec września 2018 roku Wojewoda Mazowiecki wydał ZRID dla obwodnicy, wiele osób uważało, że to już koniec urzędniczego maratonu i wkrótce ogłoszony zostanie przez MZDW przetarg. Tak się niestety nie stało.

Pod koniec zeszłego roku wpłynęły odwołania od decyzji Wojewody do Ministra Infrastruktury. Rozpoczęły się też dyskusje na temat finansowania całego projektu, gdyż wiadome było, że jego koszty będą znacznie wyższe niż zarezerwowane w obecnej perspektywie unijnej pieniądze. Usłyszeliśmy też zapewnienia, że do 28 czerwca Minister Infrastruktury wyda swoją decyzję w sprawie odwołań. Termin ten minął i… zapadła cisza.

Postanowiliśmy zweryfikować czemu procedury przedłużają się. Z otrzymanych informacji wynika, że decyzja Ministra wydana zostanie do końca sierpnia. Ma to związek ze zmianami w projekcie, o jakie wniosło same MZDW. W największym skrócie zmieniona ma zostać technologia utwardzania gruntu na niektórych odcinkach, co w znaczny sposób obniży koszty budowy drogi. Aby nie wracać z projektem ponownie do Wojewody Mazowieckiego, zmiany te  mają zostać zawarte w decyzji Ministra, jednak czynności związane ze zmianą zapisów zezwolenia wydłużają całą procedurę.

Niestety od decyzji Ministra możliwe są kolejne odwołania do Sądu Administracyjnego, który musi rozpatrzyć je w ciągu dwóch miesięcy. Procedura przed sądem wiąże się jednak z pewnymi kosztami, co może zniechęcić część z odwołujących się osób. Na szczęście pojawienie się ewentualnych skarg do sądu nie ma już wpływu na możliwość uruchomienia przetargu jak i jego rozstrzygnięcia i rozpoczęcia budowy.

To już kolejne wydłużenie terminów ostatecznej decyzji w sprawie budowy Zachodniej Obwodnicy Grodziska. Miejmy nadzieję, że urealnienie kosztów pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie dalszych procedur przetargowych, które rozpoczną się jeszcze jesienią. Oby tylko to urealnienie nie wpłynęło negatywnie na trwałość nawierzchni.

Polub nas na Facebook