Zbliża się finał urzędniczego maratonu dotyczącego zachodniej obwodnicy Grodziska Maz. 28 czerwca Minister Infrastruktury ma ogłosić swoją decyzję w sprawie odwołań. My na naszych stronach wielokrotnie poruszaliśmy temat finansowania obwodnicy Grodziska. Zewsząd słyszeliśmy, że są na nią pieniądze, ale długo w żadnym dokumencie nie potrafiliśmy ich znaleźć. Mieliśmy jednak pewność, że przed ogłoszeniem przetargu muszą się gdzieś znaleźć, no i na ostatniej sesji Rady Miasta w Grodzisku dowiedzieliśmy się, że tych pieniędzy… jeszcze nie ma!

O tym, że pełne finansowanie obwodnicy jest palcem na wodzie pisane zwracaliśmy uwagę w 2015 roku w artykule I gdzie te pieniądze na obwodnicę?.

Niestety, gdy mówimy o finansach w aspekcie obwodnicy, to jednej rzeczy, której można było być od tamtego momentu pewnym, to to, że koszty jej budowy bardzo wzrosły. Po wielu poszukiwaniach dotarliśmy do dokumentów gdzie zapisano 160 mln zł na obwodnicę, ale od dawna wiadomo, że kwota ta jest NIEREALNA!

Do dziś na temat finansowania obwodnicy rozmawialiśmy z wieloma mieszkańcami i zastanawialiśmy się czemu jeszcze nie ma na nią przetargu? Rozumiemy procedury, kolejne odwołania, decyzje ministra itp. Jednak w pewnym momencie zaczęliśmy się zastanawiać, czy te wszystkie biurokratyczne utrudnienia nie są na rękę MZDW, Marszałkowi Województwa no i Burmistrzowi, który jakby nie patrzeć, dla większości mieszkańców jest twarzą tego projektu.

Procedury jednak prawdopodobnie zakończą się 28 czerwca br. decyzją Ministra Infrastruktury, więc czas w końcu powiedzieć SPRAWDZAM!

Okazją ku temu była dyskusja wywołana na poprzedniej sesji przez radnego Łukasza Lewandowskiego. Dotyczyła ona stanowiska Rady dotyczącego nieodpłatnego przekazania gruntów przez gminę Grodzisk pod obwodnicę. Punkt ten nieco nonszalancko wrzucony pod koniec sesji wywołał serię pytań, które spowodowały zdjęcie go z porządku obrad i przeniesienie dyskusji na komisję.

Finał tego punktu miał miejsce na ostatniej sesji. Nie będę wchodził tu w szczegóły, bo każdy może przebieg dyskusji zobaczyć na filmie poniżej. W olbrzymim skrócie chodzi o to, że wiele lat temu przy okazji innych inwestycji, gmina skupywała grunty pod obwodnicę po dużo niższych cenach (1 478 894 zł) niż te,  po których grunty będą wykupywane obecnie (14 393 973zł). Burmistrz wnioskował o to by zrezygnować z odszkodowania za te tereny. Od teoretycznego zysku dla budżetu ważniejsze dla mnie były tu jednak argumenty, za przyjęciem tego stanowiska, które przytaczał burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Niestety potwierdzają one nasze obawy z wcześniejszych artykułów. Zbliża się przetarg, a nie ma zapewnionego finansowania dla obwodnicy zachodniej Grodziska Maz. Owszem, obwodnica ma przyznane ok. 100 mln zł dofinansowania, ale to mniej niż połowa obecnych kosztów szacowanych na ponad 250 mln zł. Skąd reszta? Ano muszą przyznać ją radni sejmiku województwa, gdzie przedstawicielom innych rejonów może nie do końca podobać się tak wielka inwestycja w tej części Mazowsza. Czy radni województwa przyznają pieniądze na tę inwestycję? Okaże się to niedługo. Stanowisko władz Grodziska na pewno w tym pomoże, ale pewności chyba nie ma nawet Burmistrz, o czym mogą się Państwo przekonać oglądając materiał poniżej.

Polub nas na Facebook