Wielu mieszkańców Grodziska zastanawia, kiedy wreszcie zaczną działać windy dla osób o ograniczonej mobilności na grodziskiej stacji PKP. Wiata na peronie nr 2 również „błaga” o reakcję zarządcy infrastruktury kolejowej. Interwencję w tej sprawie podjął „Komunikacyjny Grodzisk”. Z bardzo dobrym skutkiem.

Windy dla osób o ograniczonej mobilności na grodziskiej stacji PKP nie działają od 30 lipca 2020 roku, a więc od 7 miesięcy. Mieszkańcy mający trudności w poruszaniu się albo chcący wejść na peron z wózkiem, muszą radzić sobie we własnym zakresie. Niemała część przyzwyczaiła się nawet, że windy te nie spełniają swojej roli. Nie wspominając o wątpliwej estetyce wiaty na peronie nr 2. Interwencję w obu sprawach podjął „Komunikacyjny Grodzisk”. Redakcja tego informacyjno-fotograficznego fanpage’a wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczna i Przyjazna Kolej, skierowała na początku lutego pismo do PKP Polskich Linii Kolejowych, czyli zarządcy wspomnianej wyżej infrastruktury.

W odpowiedzi Biuro Zarządu PKP PLK S.A. poinformowało, że prace remontowe obskurnej żelbetowej wiaty z peronu 2 będą przeprowadzone w III kwartale 2021 roku. Z windami sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Okazało się, że zostały one wyłączone z użytku na polecenie Transportowego Dozoru Technicznego. Po wpłynięciu skargi od pasażera trzeba było przeprowadzić dodatkowe badania.

Spółka, działając w porozumieniu z konserwatorem urządzeń podjęła działania mające na celu uzyskanie polskich zamienników dla uszkodzonych elementów – czytamy w piśmie  PKP PLK S.A. z 22 lutego 2021 r. – Z powodu braku uzyskania przedmiotowej certyfikacji Spółka zamówiła naprawę uszkodzonych drzwi szybowych. Planowany termin naprawy to koniec marca 2021 r.

Do działań „Komunikacyjnego Grodziska” natychmiast odniósł się jeden z włodarzy gminy. – Dziękujemy za wsparcie w interwencji. W oczekiwaniu na naprawę dźwigów przez PKP Gmina zatrudniła osoby do pomocy w przenoszeniu wózków i rowerów – napisał Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska – Panowie będą pomagać do połowy maja. Od początku tygodnia 3 Panów stoi w systemie dwuzmianowym od 06:30 do godz 20:00.

Podsumowując: musimy jeszcze poczekać, aby żelbetowa konstrukcja wiaty przestała szpecić grodziski dworzec. Za miesiąc zostaną ponownie uruchomione windy. Szkoda, że zdawałoby się, taka prozaiczna usterka spowodowała tak długą przerwę w działaniu urządzeń dźwigowych. Dobrze, że oprócz władz Gminy są inni, którzy skutecznie wywołują do tablicy instytucję odpowiedzialną za wadliwą infrastrukturę.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Udana interwencja


To może Cię zainteresować: