W ramach I Festiwalu Kultury Żydowskiej w Parku Skarbków, Poczekalni PKP, Mediatece, Bibliotece Publicznej i Kinie Wolność odbyło się łącznie 29 wydarzeń.

W części koncertowej wystąpili Remek Hanaj i Paweł Nowicki (Nagrania terenowe snów) oraz Shofar, a także Paweł Szamburski w repertuarze Moshe Beregowskiego, kwartet MELECH z kompozycjami Mordechaja Gebirtiga i reprezentant Łodzi – zespół Jidyszkajt. Na zakończenie festiwalu wystąpił DJ Fagot, czyli Grzegorz Fajngold.

Nie zabrakło atrakcji dla miłośników książek. Odbyło się spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół jego najnowszej książki „Poufne”. Przedstawiciele stowarzyszenia Odkrywamy Bliskie Historie opowiadali o „Abyś mogła powiedzieć” – dziennikach, pochodzącej z Grodziska, Fajgi Burman. Michał Rzecznik, twórca komiksów, wgłębił się w historię życia Marka Edelmana. W kinie Wolność zaprezentowano produkcje w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela w Polsce. Przypomniano też film „Dybuk” z 1937 r., w reż. Michała Waszyńskiego.

Pracę nad festiwalem rozpoczęliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Tworzyliśmy program, robiliśmy research. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany. Od marca do połowy maja nie wiedzieliśmy, czy w ogóle się odbędzie – mówił na antenie radia RDC Piotr Strzemieczny, organizator festiwalu ze Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja.

Czy impreza na stałe wpisze się w grodziski krajobraz kulturalny? Czas pokaże…

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: