Zdalne nauczanie w szkołach to standard ostatnich tygodni. Zajęcia ruszyły na dobre i na razie nie widać końca tej formy prowadzenia zajęć edukacyjnych. A jak wygląda sytuacja w szkołach zlokalizowanych na terenie gminy Jaktorów?

W gminie Jaktorów zlokalizowane są dwa ośrodki edukacyjne. Są to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie oraz Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie. W obu placówkach znajdują się szkoły podstawowe oraz przedszkola. O ile te drugie cały czas działają stacjonarnie, to szkoły podstawowe już od kilku tygodni realizują nauczanie jedynie w formie zdalnej.

Pierwsze dni zdalnej nauki to była nauka samego sposobu prowadzanie tego typu zajęć przez nauczycieli. O ile szkolenia z obsługi platformy Microsoft Teams wykorzystywanej do nauczania przeszli wszyscy nauczyciele, a także uczniowie we wrześniu na lekcjach informatyki poznawali sposób korzystania z narzędzia, to prowadzenie zajęć on-line wymagało dostosowania się przez wszystkich. Jednak zarówno nauczyciele jak i uczniowie szybko odnaleźli się w nowej, wirtualnej rzeczywistości i już po kilku dniach zajęcia zaczęły nabierać wyglądu oczekiwanego przez wszystkich. Obecnie na zdalne lekcje łączy się blisko 100% wszystkich uczniów i jest to bardzo pocieszająca informacja dla dyrekcji obu placówek.

W tym aby była możliwa tak wysoka frekwencja pomogła również gmina. Na wiosnę, gdy wybuchła pandemia i rozpoczynane były zdalne zajęcia przez gminę zakupione zostało 90 tabletów z dodatkowymi klawiaturami – po 45 sztuk dla każdej ze szkół. W obecnym miesiącu dokupiono kolejne 130 sztuk. Zatem do dyspozycji uczniów każdej ze szkół jest po 110 tabletów. Prawie wszystkie zostały już wydane, co wskazuje że decyzja o zakupie większej ilości sprzętu w niższej cenie było słuszną decyzją. W tej samej kwocie można by zakupić co najwyżej kilkadziesiąt komputerów i nie wystarczyłyby one dla wszystkich chętnych.

Posiadanie sprzętu to nie jedyny problem. Jest jeszcze kwestia jakości łączy z których korzystają zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Po stronie nauczycieli kwestia jest prostsza, ponieważ ci którzy nie posiadają w domach wystarczająco dobrej jakości internetu mogą przyjechać do szkoły i stamtąd prowadzić lekcje. Gorzej jest jednak z uczniami, którzy ucząc się w domach nie posiadają na tyle stabilnego łącza, aby bezproblemowo brać udział w zajęciach. Urząd Gminy w Jaktorowie bardzo starał się w rozwiązaniu problemu i dostarczeniu osobom potrzebującym usług internetowych, jednak jak okazało się byłoby to niezgodne z prawem. Gminy nie mogą wyposażać mieszkańców w internet, ponieważ jest to usługa komercyjna. Lepiej obrazując problem tak samo nie mogą na przykład zakupywać dla mieszkańców abonamentów telewizji satelitarnej, które również są usługami komercyjnymi. W związku z tym szkoły podjęły działania i pracują nad kwestią wykupu usług internetu mobilnego dla najbardziej potrzebujących. To działanie jest jednak na razie w fazie przygotowań i będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać na ewentualny sukces.
Jak widać po wiosennych problemach szkoły w gminie Jaktorów odrobiły lekcję i obecnie zdalnego nauczania mogą uczyć się od nich inne placówki edukacyjne. Bardzo cieszy, że wakacyjny czas nie poszedł na marne i jaktorowskie szkoły odrobiły zadanie na szóstkę. Dzięki temu dzieci będą mogły uczyć się pomimo tak ciężkiej sytuacji, jaką mamy związaną z pandemią koronawirusa.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: