Zabezpiecz zanim ukradną

Na początku września przy jaktorowskiej stacji kolejowej dokonano kradzieży kilku rowerów. Policja, dzięki wsparciu gminnego monitoringu, bardzo szybko ustaliła sprawców i dokonała zatrzymań. Nie zmienia to jednak faktu, że do kradzieży doszło.

Policja rozpoczyna swoje działania, gdy dojdzie do przestępstwa i ktoś już utraci swoje mienie. W tym przypadku udało się bardzo szybko namierzyć i zatrzymać sprawców, a to dzięki dobrej współpracy Policji z pracownikami urzędu gminy odpowiedzialnymi za obsługę gminnego monitoringu. Bez niego niemożliwe byłoby uzyskanie wizerunków sprawców i w efekcie ich szybka identyfikacja. Warto może jednak zastanowić się, co zrobić, aby nie mieć problemów z kradzieżą swojego mienia i uniknąć stresujących sytuacji?

O tym, jak zadbać o swój rower pozostawiony w miejscu publicznym powie Maciej Kowalski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa, Informatyki i Monitoringu w jaktorowskim urzędzie:

Zacznijmy od tego, że zabezpieczenie roweru powinno być adekwatne do jego wartości. Jeżeli mamy rower o wartości kilkuset złotych, raczej nie warto inwestować drugie tyle w zabezpieczenie. Ale jeśli to sprzęt za kilka tysięcy, to należy poważnie zastanowić się nad wyborem bardziej profesjonalnej ochrony przed kradzieżą. Rodzajów zabezpieczeń rowerowych jest kilka, m.in. linki, łańcuchy, czy zapięcia typu u-lock. Te pierwsze, najczęściej kupowane za kilka lub kilkanaście złotych, okazują się nieskuteczne, bo dają możliwość szybkiego i cichego przecięcia ich zwykłymi nożycami do metalu. Warto zatem udać się do sklepu rowerowego, czy poszukać w internecie rozwiązania, które pozwoli odeprzeć ataki z wykorzystaniem narzędzi ręcznych. W przypadku miejsc publicznych złodzieje używają głównie takich narzędzi. Stosowanie elektronarzędzia typu szlifierka kątowa odpada ze względu na generowany hałas i niechciane zwracanie na siebie uwagi. Ponadto należy pamiętać, że przestępcy najczęściej wybierają rowery, które da się ukraść w kilka sekund. Konieczność pokonywania zabezpieczenia przez dłuższy czas zniechęca ich już na wstępie. Dlatego nie czekajmy na to, aż nasze mienie zostanie skradzione i będziemy musieli korzystać z pomocy Policji. Zadbajmy o nie wcześniej.

Na zabezpieczenia rowerów, które w miarę skutecznie chronią w przypadku pozostawienia ich w miejscach publicznych, musimy wydać od około stu złotych wzwyż. Oczywistym jest również, że im wyższa cena, tym bardziej skuteczne zabezpieczenie. Czy to dużo? W porównaniu do linki za dziesięć złotych owszem. Ale gdy weźmiemy pod uwagę, ile czasu i nerwów stracimy po kradzieży, kwota zdaje się być już nie tak wysoka.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: