W niedzielę wieczorem, na żółtym pasku w TVN24 ujrzałem od wielu lat oczekiwaną informację – odcinek nowej autostrady A2 z Grodziska Mazowieckiego otwarty! W tym czasie gdy pierwsi kierowcy cieszyli się z możliwości przejazdu autostradą, obok niej na MOP Brwinów odbywało się „Śniadanie prasowe na A2”, gdzie wykonawcy opowiadali o swoich zakończonych już pracach.
 
Konferencję prowadziła Pani Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy Strabag Sp. z o. o. Budownictwo Infrastruktury, a o wykonanych pracach opowiadał dyrektor kontraktu Jerzy Sińczuk. „Odcinek ten był teoretycznie płaski, ale sprawiający w początkowym okresie znaczne kłopoty. Związane było to z wysokim poziomem wód gruntowych, a ponieważ są niewielkie różnice wysokości terenu, to każdy najmniejszy deszcz powodował liczne podtopienia. Żeby doprowadzić ten teren do możliwości budowy autostrady musieliśmy wykonać kilkukilometrowe pogłębianie i oczyszczanie istniejących cieków wodnych, aby obniżyć poziom wód o około 80 cm i nie dopuścić do zalewania korpusu autostrady” – mówił dyrektor Jerzy Sińczuk.

Na odcinku D w szczytowym momencie jednocześnie pracowało około 1000 osób, a praktycznie cały czas pracowało jednocześnie co najmniej 700. Do wykonania było około 3 mln m3 robót ziemnych, nawierzchnie w ilości ok. 370 tyś. ton masy bitumicznej. Dodatkowo wykonano prawie 21 km ekranów akustycznych. Ekrany w chwili obecnej nie wyglądają niestety najlepiej, ale docelowo mają zostać obrośnięte winobluszczami. Realizacja tego założenia może być niestety kłopotliwa ze względu na zimową eksploatację dróg i stosowanie środków na bazie soli.

Na odcinku D autostrady zostało wykonanych 25 obiektów mostowych, w tym dwie kładki dla pieszych, a dla potrzeb ekologii zbudowane zostały 54 przepusty dla zwierząt małych i średnich.

Śniadanie odbyło się na południowym MOP Brwinów. MOP, czyli Miejsce Obsługi Podróżnych został już ukończony i przekazany zamawiającemu. Do zadań firmy STRABAG należało wykonanie parkingów, toalet i obiektów małej architektury. Przewidywane jest tu jeszcze powstanie hoteli i stacji benzynowych, ale jest to już w kwestii GDDKiA.

Na śniadaniu pojawił się również Burmistrz Grodziska Maz. Grzegorz Benedykciński, który był jedyną osobą z władz gmin, przez które przebiega wspominany odcinek autostrady.
 
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pierwszy dzień funkcjonowania nowej autostrady w praktyce


To może Cię zainteresować: