Od 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie zmiany w Prawie Pocztowym. Od tego dnia listy do 50 g możemy wysłać za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego. Nie jest to jednak jedyna ważna zmiana.

Zmiany w Prawie Pocztowym wdrażają przepisy prawa unijnego i liberalizują rynek pocztowy - znoszą np. monopol Poczty Polskiej na listy lżejsze niż 50 g (nie zobaczymy już w naszej korespondencji widocznych na zdjęciu blaszek, ani dodatkowych bloczków papieru). Zgodnie z ustawą wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe otrzymają równy dostęp do rynku. Wystarczy, że będą miały wpis do rejestru operatorów pocztowych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, zamiast obecnego zezwolenia.

Zmieniona została także definicja usługi pocztowej. Proces doręczenia korespondencji został rozdzielony na kilka zadań (przyjmowanie koresondencji, transport i doręczanie przesyłek), które mogą być realizowane przez różne podmioty.

Wzmocniona została ochrona konsumentów m.in. poprzez wprowadzenie i uporządkowanie systemu procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów pocztowych.

Zmiany w Prawie Pocztowym wprowadzają obowiązek umieszczania skrzynek pocztowych. Dotyczy on zarówno właścicieli budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Za brak skrzynki pocztowej w łatwo dostępnym miejscu może grodzić kara finansowa!

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: