Ostatnio głośno zrobiło się w sprawie żądań wojewodów dotyczących przekazania spisów wyborców, zawierających wrażliwe dane - Poczcie Polskiej. Większość samorządowców w naszej okolicy już zadeklarowała, że danych nie przekaże.

Już wczoraj o sprawie na swym profilu Facebook pisał Burmistrz Podkowy Leśnej. - Reakcja na działania Poczty Polskiej może być tylko jedna: przede wszystkim ochrona danych mieszkańców, mail do kosza, zawiadomienie odpowiednich służb – pisał Artur Tusiński - W związku z wczorajszą korespondencją otrzymaną od anonimowego nadawcy pn. Poczta Polska, złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie próby wyłudzenia od Urzędu Miasta Podkowa Leśna danych osobowych wszystkich wyborców miasta przez nieupoważniony podmiot (brak obowiązującego umocowania prawnego) oraz zawiadomienie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych z prośbą o podjęcie kroków prawnych. Nie ma możliwości w dzisiejszym systemie prawnym na udostępnienie danych mieszkańców podmiotowi, jakim jest Poczta Polska. W związku z otrzymanym mailem, dane wyborców Miasta Podkowa Leśna NIE ZOSTANĄ udostępnione.

W podobnym tonie odpowiedź zamieścił Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński - Czegoś takiego nigdy się nie spodziewałem... - spółka prawa handlowego prowadząca działalność gospodarczą oczekuje przekazania wrażliwych danych osobowych mieszkańców Naszej Gminy a pod wnioskiem nie podpisuje się nikt upoważniony. Cóż, póki co, mogę tylko powiedzieć, że "NA ANONIMY NIE ODPOWIADAMY" - tego typu wniosek, który nie spełnia podstawowych wymagań przepisów, MUSI pozostać bez rozpatrzenia.(...)
Pozostaje tylko zaapelować do koleżanek i kolegów samorządowców, żeby nie ulegali wywieranej presji podżegania do popełnienia przestępstwa i literalnie stosowali się do obowiązującego prawa, skrupulatnie przestrzegając wszelkich wymagań przepisów i ustaw
– dodał Burmistrz Arkadiusz Kosiński

Dziś z rana podobną informację znaleźliśmy na stronie gminy Żabia Wola - Szanowni Mieszkańcy, w odniesieniu do licznych pytań dotyczących przekazywania danych osobowych obywateli Poczcie Polskiej informuję, że Urząd Gminy Żabia Wola po kompleksowej analizie przepisów prawa, nie udostępnił Państwa danych Poczcie Polskiej. Uważam, że przekazanie danych osobowych, przy obecnej podstawie prawnej nie jest możliwe. – informował Wójt Żabiej Woli

Stanowisko w tym samym tonie przedstawił na swoim Profilu Facebook Burmistrza Milanówka - w związku z licznymi pytaniami w sprawie przekazywania danych osobowych obywateli Poczcie Polskiej informuję: Urząd Miasta Milanówka po starannej analizie przepisów prawa, nie udostępnił Państwa danych Poczcie Polskiej. Uważam, że przekazanie danych wrażliwych, na podstawie wadliwej podstawy prawnej, nie jest możliwe i jestem gotów bronić tego stanowiska. – pisał Piotr Remiszewski

Jak dowiedzieliśmy się w jaktorowskim magistracie, sprawa została przekazana prawnikom, w chwili obecnej analizują sytuację. Po otrzymaniu opinii prawnej, podejmowane będą dalsze decyzje.

W sprawie tej głos zabrał też Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim :
Szanowni Państwo, w związku z dużą ilością pytań kierowanych do Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim w sprawie przekazania danych osobowych mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki Poczcie Polskiej, informuję, że dane te nie zostały udostępnione. Maria Grabowska, Sekretarz Gminy – czytamy w oświadczeniu.

Co ciekawe do wszystkich gmin za pośrednictwem ePUAP takie żądania spłynęły około południa. Będziemy śledzić w najbliższym czasie jak spraw się rozwinie i na jakiej podstawie tworzone będą aktualne listy wyborcze, w tych coraz bardziej przypominających farsę wyborach.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: