Po pandemii koronawirusa dużo się mówi o pomocy dla przedsiębiorców. Ci otrzymali wsparcie nie tylko od lokalnych samorządowców w postaci np. zwolnienia z opłat za wynajmowane lokale, ale również od Rządu w postaci dodatku finansowego w ramach tarczy antykryzysowej. Zahamowanie gospodarki odbiło się nie tylko na przedsiębiorstwach, ale mocno uderzyło również w samorządy, które odnotowały mniejsze wpływy do budżetu. Na pomoc przychodzi jednak nowy rządowy program.

Już od początku pandemii większość samorządów skupiła się na pomocy przedsiębiorcom – to przecież z ich działalności do budżetu wpływa najwięcej środków, które przeznaczone mogą zostać na bieżące utrzymanie miasta czy na kolejne inwestycje, wpływające na jakość życia wszystkich mieszkańców. Niestety, wiele gmin i powiatów odnotowało od marca duże straty, sięgające nawet kilku milionów złotych. Włodarze obawiają się, że bez środków zewnętrznych może nie być możliwości rozpoczęcia kolejnych inwestycji na rzecz mieszkańców i rozwoju danej miejscowości. Stąd uruchomiony został Fundusz Inwestycji Samorządowych, który rozdysponowany został na podstawie planów inwestycyjnych poszczególnych powiatów, gmin i miast.

- To są środki przeznaczone na inwestycje – na kanalizacje, drogi, szkoły, chodniki…, do których nie potrzeba żadnego wkładu własnego. Wystarczy, że prezydent miasta, burmistrz, wójt czy starosta złożą odpowiedni wniosek do wojewody o przekazanie środków – mówi Maciej Małecki z Ministerstwa Aktywów Państwowych. - Tarcza dla samorządów w zamierzeniu ma chronić inwestycje lokalne, czyli te, które są najbliżej mieszkańców. Chcemy, aby chroniła również miejsca pracy, bo te pieniądze trafią do wykonawców, którzy będą te projekty realizowali.

Wsparcie otrzymały również samorządy lokalne powiatu grodziskiego, do którego łącznie trafi ponad 16 mln zł. Największą część tej kwoty zyska Grodzisk Mazowiecki, który do inwestycji dołoży 8 134 499 zł. Natomiast samo Starostwo na ten sam cel pozyskało 2 458 057 zł. Ponadto dofinansowanie przekazane zostanie również Gminie Jaktorów w wysokości 2 091 934 zł, Gminie Milanówek – 1 619 593 zł, Gminie Podkowa Leśna – 873 610 zł oraz Gminom Żabia Wola i Baranów, które pozyskały dodatkowe 500 tys. zł każda. Co ważne, kwot tych nie trzeba wykorzystywać na tegoroczne plany inwestycyjne, ale mogą posłużyć również na inwestycje w przyszłych latach. Mogą również służyć jako wkład własny do innych programów rządowych, np. Funduszu Dróg Samorządowych czy programów unijnych.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: