W 18 minut z centrum Warszawy do Grodziska? W godzinę i 5 minut z Grodziska do Łodzi? To nie marzenia, a rozkładowe czasy niektórych pociągów. Od listopada zeszłego roku doczekaliśmy się stabilizacji rozkładu i jazdy pociągów. Niestety, większość podróżujących do pracy w Warszawie nie odczuwa specjalnych różnic. Niektórzy, korzystający z kolei sporadycznie, mogą zauważyć znaczną poprawę oferty. To wszystko może okazać się jednak pięknym snem, gdy PLK na prawie 2 lata zamknie podmiejską linię kolejową.

Ostatni remont linii kolejowych wyrobił w podróżnych niewyobrażalne pokłady cierpliwości. Dla większości remont ten niewiele zmienił. Do Warszawy, tak jak przed remontem, jedzie się teraz około 40 min. Niemniej, dzięki modernizacji układu torów w Grodzisku Maz. możliwe są znacznie szybsze połączenia.

Kilka pociągów Kolei Mazowieckich z Grodziska Maz. do Warszawy Zachodniej nie zatrzymuje się na żadnym przystanku. Pozwala to na pokonanie tego dystansu w około 15 minut. Czas rewelacyjny, bo metrem z Centrum na Kabaty jedzie się o kilka minut dłużej. Niestety, pociągi te nie jeżdżą w godzinach największego szczytu, gdy wielu mieszkańców Grodziska doceniłoby ich szybkość.

Na razie dość symbolicznie rozbudowana została oferta pociągów dalekobieżnych, zatrzymujących się na grodziskiej stacji. Zatrzymują się tu jedynie niektóre pociągi do Łodzi, dzięki czemu dystans dzielący oba miasta pokonamy w nieco ponad godzinę.

Niestety, wszystko to zostanie wkrótce zaburzone w związku z planowanym remontem linii podmiejskiej - nr 447. Remont ten, oznaczać będzie prawdopodobnie co najmniej dwuletni armagedon dla osób dojeżdżających na co dzień do  pracy w Warszawie.

W ramach remontu przeprowadzone mają zostać następujące prace:

 • prawie całkowita przebudowa torów;
 • przebudowa sieci trakcyjnej oraz systemów zasilania;
 • przebudowa pozostałej instalacji elektroenergetycznej;
 • budowa/przebudowa obiektów inżynierskich, w tym:
  • przebudowa peronów z pozostawieniem istniejących zabytkowych wiat i poczekalni;
  • budowa nowego przystanku w Parzniewie;
  • przebudowa mostów i wiaduktów;
  • przebudowa istniejących przejść podziemnych z dostosowaniem do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej;
  • budowa tunelu drogowego wraz z przejściem pieszo-rowerowym;
  • budowa nowych przejść podziemnych pod torami.

Z informacji, które posiadamy, wynika, że PLK na czas remontu planuje w latach 2017 - 2018 całkowicie wstrzymać ruch na linii podmiejskiej między Grodziskiem Maz. a Pruszkowem i uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej. Pomiędzy Pruszkowem a stacją Warszawa Włochy ruch będzie prowadzony tylko po jednym torze.

Wielkie utrudnienia czekają również mieszkańców miast leżących przy remontowanych stacjach. Informowała o tym między innymi na styczniowym wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Inwestycji oraz Komisji Praworządności, Bezpieczeństwa Publicznego, Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Milanówka Burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska. Milanowskie przejście podziemne nie spełnia obecnych wymagań i będzie musiało zostać pogłębione. Wiązać się to będzie z jego zamknięciem na czas przebudowy.


źródło: Urząd Miasta Milanówka

Efektem remontu ma być zwiększenie niezawodności infrastruktury i podniesienie bezpieczeństwa. Wzrośnie również prędkość pociągów podmiejskich z 90 do 120 km na godzinę. Przebudowane i przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych zostaną przejścia podziemne i przystanki Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Pruszków, Brwinów, Milanówek. Na przystankach, wbrew wcześniejszym planom, zachowane zostaną historyczne wiaty, a same perony wyposażone zostaną w nowe ławki, oświetlenie i urządzenia informacji pasażerskiej.

Niestety, nie są znane jeszcze dokładne daty ograniczenia ruchu. Jak poinformował nas pan Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe - w listopadzie ogłoszony został przetarg na modernizację linii 447 do Grodziska Mazowieckiego. Harmonogram prac będzie znany po jego rozstrzygnięciu. Wszystkie prace na liniach planowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić podróżnym komunikację i zminimalizować utrudnienia.

wiz. Urząd Miasta Milanówka

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: