W sobotę, 28 września, w Milanowskim Archiwum miało miejsce uroczyste podpisanie aktu darowizny, którym dokumenty Ośrodka Bąk Obwodu Bażant zostały oficjalnie przekazane Archiwum Państwowej Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Akt darowizny w obecności licznie zgromadzonych gości uroczystości podpisał porucznik Stefan Wolcendorf ps. „Cezar”.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, gości powitała dyrektor Archiwum – Jolanta Louchin, podkreślając, że do Archiwum przekazano 3 metry bieżące dokumentów „Bąka”, a ponadto księgozbiór Pana Stefana Wolcendorfa, liczący 270 pozycji, i archiwum Związku Piłsudczyków.
Historię Ośrodka „Bąk” przedstawił 88-letni porucznik Stefan Wolcendorf, żołnierz Armii Krajowej w latach 1943-1945 w „Inspektoracie Zamość”, wieloletni działacz społeczny Brwinowa i honorowy obywatel tego miasta.
- Bąk” działał na terenie Nadarzyna, Brwinowa i Podkowy Leśnej. Z 354 żołnierzy, którzy walczyli w szeregach „Bąka” w Nadarzynie nie żyje już nikt. W Brwinowie zostało 21 osób. Wszyscy dobiegają dziewięćdziesiątki. Moja zmarła żona - Jadwiga była łączniczką, utrzymującą kontakt z Mielizną. Przeżyliśmy razem ponad 60 lat. Przekazując te dokumenty, wypełniam testament mojej żony – mówił  porucznik Stefan.

Następnie głos zabrali: Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Hardt i Burmistrz Milanówka Jerzy Wysocki. Obaj panowie z dużym uznaniem wyrażali się o działalności Archiwum i jego Dyrektor Jolanty Louchin, wyrażając nadzieję, że mimo planowanych zamian organizacyjnych jeszcze długo będzie działała w milanowskim Archiwum, kierując się troską, „ by pamięć się nie zatarła”.

W spotkaniu, poza burmistrzem i wiceburmistrzem Milanówka władze samorządowe reprezentowali: Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego i Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Brwinowa. Część oficjalną uroczystości zakończyło podpisania aktu darowizny.
 
Następnie odbył się koncert chóru Warszawianka, w którym śpiewa córka Stefana Wolcendorfa. Zebrani mogli również poznać sylwetki żołnierzy AK Obwodu Bażant, dzięki wystawie im poświęconej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dokumenty Ośrodka Bąk Obwodu Bażant AK - w Milanowskim Archiwum


To może Cię zainteresować: