Tegoroczne „Letnie granie” rozpoczął w sobotę 26 czerwca, w Parku Zielony Dołek, koncert John’a Porter’a, zapowiedziany wspólnie przez burmistrza Piotra Remiszewskiego,  koordynatorkę „Letniego grania” Kasię Gizińską i wicedyrektora Milanowskiego Centrum Kultury Michała Słowińskiego.

Pani Kasia Gizińska przed koncertem przypomniała sylwetkę John’a Porter’a, walijskiego muzyka i kompozytora, współzałożyciela w 1977 r. wraz z Korą i Markiem Jackowskimi zespołu Maanam Elektryczny, później przemianowanego na Maanam. Po około dwóch latach John opuścił zespół Kory i wraz z wrocławskimi muzykami założył własny o nazwie John Porter Band. W latach 80-tych rozpoczął karierę solową. W 2005 r. John Porter został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W czasie koncertu usłyszeliśmy kilkanaście utworów znanych i mniej znanych, wykonanych w języku angielskim, których tekst artysta próbował przybliżyć słuchaczom, podając streszczenie po polsku. Atmosfera koncertu była wspaniała. Kolejne utwory były nagradzane gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, która na zakończenie koncertu prosiła o bis. Artysta bisował, wykonując kolejne 2 utwory.

A po koncercie można było nabyć płyty artysty, uzyskać autograf.

Pani Kasia Gizińska, zachęcała również do wysłuchania wszystkich koncertów, które będą odbywały się co 2 tygodnie, w ramach „Letniego grania”, w parku „Zielony Dołek”.

10 lipca usłyszymy duet Tęskno, którego założycielkami są Hania Rani i Joanna Longić. Zespół wydał w listopadzie 2018 album Mi, nominowany do Fryderyków 2019 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

24 lipca jest okazja do wysłuchania utworów prezentowanych przez zespół Kirszenbaum, który tworzą Kacper Szpyrka (filozof) i Jakub Wiśniewski (anglista). Razem stworzyli muzykę, której nie da się opisać jednym słowem, choć niektórzy szufladkują ją jako postfolk. Kirszenbaum to sztuka o niepowtarzalnym klimacie i wysublimowanej treści.

8 sierpnia usłyszymy Kaśkę Sochacka, która w 2010 r wzięła udział w trzeciej edycji telewizyjnego programu „Mam talent”,  gdzie zakwalifikowała się do finału. Następnie zaprezentowała dwie swoje pierwsze autorskie piosenki Drzazga i Czasu części pierwsze.17 stycznia 2020 jej piosenka Wiśnia, uplasowała się na pierwszym miejscu 1981 notowania Listy Przebojów programu Trzeciego Polskiego Radia.

„Letnie granie” zakończy w dniu 21 sierpnia Bartosz Sosnowski – polski piosenkarz bluesowy o charakterystycznym chropowatym głosie, kompozytor, gitarzysta, grający również na banjo i instrumentach perkusyjnych. Polski reprezentant na European Blues Challange 2020 w Holandii. Album The Hand  Luggage Studio był nominowany do Fryderyków 2020 w kategorii Album Roku Blues.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Mocny start „Letniego grania”


To może Cię zainteresować: