Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz

3 lutego, w wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz – pisarz, poeta, dramaturg, eseista, tłumacz literatury anglojęzycznej i hiszpańskiej, krytyk literacki. Wieloletni mieszkaniec Milanówka.

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Po wojnie jego rodzina przeniosła się do Łodzi. Z wykształcenia był polonistą. Studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Od początku lat 80. zaangażowany w działalność opozycyjną. Za wydanie w drugim obiegu książki "Rozmowy polskie latem 1983", został w 1985 roku zwolniony z PAN. Przywrócono go do pracy w 1989 roku.

Dominującą częścią jego twórczości była poezja. 1 marca 2003 r. poeta napisał swój najważniejszy wiersz powstały w postkomunistycznej Polsce: „Warszawa Śródmieście – Milanówek godz. 23,42”.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, przyznawaną przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory, za tom poezji „Zachód słońca w Milanówku”, którą uznano za najlepszą polską książkę roku. W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za całokształt twórczości otrzymał w 2016 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą wręczył mu prof. Piotr Gliński. Nie mam ani kropli polskiej krwi, w moich komórkach nie ma ani kawałeczka polskiego genu; to nie my wybieramy polskość, to ona nas wybiera - powiedział Jarosław Marek Rymkiewicz, odbierając nagrodę Strażnika Pamięci 2017, w kategorii twórca. Dodał, że "trochę jest Niemcem, Litwinem, Tatarem, Francuzem, może i Rosjaninem".


Książka widoczna na zdjęciu, została przekazana Dominice Inkielman podczas wycieczki Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  do Sankt Peterburga, przez tłumacza na język rosyjski Anatolija Niechaja, który wcześniej studiował w Polsce. Książkę  wydał  w 2009 r Wydział Kultury Generalnego Konsulatu RP w Sankt Petersburgu, w serii Biblioteczka Lektur Polonijnych. 23 wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza wybrał tłumacz. Pochodzą one z tomików poezji: "Zachód słońca w Milanówku" (2002) i "Cicho, ciszej ..." (2003). Zdjęcie książki – Michał Inkielman.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: