Płonie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Milanówku. Z otrzymanych na chwilę obecną informacji wynika, że na szczęście prawdopodobnie nikt nie ucierpiał.

Strażacy otrzymali zgłoszenie pożaru przed godziną 18.00. Z pożarem walczą jednostki z Milanówka, jak i z okolicznych miejscowości.

Willa „Jolancin” jest jednym z bardziej charakterystycznych milanowskich budynków. Obiekt powstały ok. 1925 r., położony w Milanówku przy ul. Charci Skok 6, został wpisany latem zeszłego roku do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe.

Budynek, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia córki ówczesnych właścicieli Sekułowiczów, jest przykładem dobrze zachowanego domu – pensjonatu, zrealizowanego w koncepcji architektonicznej zwanej stylem „zakopiańskim”. Wille zrealizowane w tej konwencji odznaczały się finezyjnym opracowaniem bryły z licznymi załomami, uskokami, zadaszeniami, wspartej na solidnym, kamiennym fundamencie, krytej półszczytowym dachem, z motywami zdobniczymi w kształcie zachodzącego słońca oraz licznymi werandami i lokowanymi na poddaszu tzw. „facjatowymi” pokojami. Willę cechuje logiczna konstrukcja, kompozycja i kanon zdobniczy (wysoki „kamienny” cokół z betonową okładziną, masywne arkady, spadziste dachy z okapami w typie podhalańskim, drewniane werandy, ornamentyka z motywem słońca, a także walory plastyczne wynikające z malowniczego ukształtowania bryły (brak ścisłej symetrii oraz gra światłocieniowa). Cechy te wyróżniają obiekt spośród innej zabytkowej zabudowy mieszkalnej Milanówka, w której – obok mniej licznych przykładów oryginalnych rozwiązań – przeważają budynki z lat 20-tych XX w. o kubicznej, historyzującej bryle zamkniętej mansardowym dachem, urozmaiconej werandami oraz tarasami z tralkowymi balustradami i attykami.

Więcej na temat Willi „Jolancin” pisaliśmy w artykule Willa „Jolancin” w Milanówku zabytkiem

Zdjęcie Główne: OSP Grodzisk Mazowiecki, galeria: Mazowiecki Konserwator Zabytków

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Willa „Jolancin” w Milanówku zabytkiem


To może Cię zainteresować: