W czwartek, 16 kwietnia br. podczas mszy świętej pogrzebowej odprawionej w kościele św. Jadwigi w Milanówku pożegnaliśmy ks. kanonika Stanisława Jurczuka, diecezjalnego duszpasterza niepełnosprawnych, założyciela i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, inicjatora pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę, dyrektora Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku.

Z uwagi na trwającą epidemię, uroczystości pogrzebowe miały charakter prywatny. Mszy św. przewodniczył bp. Rafał Markowski.

Ksiądz Stanisław Jurczuk za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy, za pracę duszpasterską i działalność społeczną odznaczony został pośmiertnie przez Prezydenta RP – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekazano rodzinie zmarłego.

List Pary Prezydenckiej, skierowany do uczestników mszy św., odczytał prof. Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP, członek Narodowej Rady Rozwoju (ks. Stanisław Jurczuk był członkiem sekcji Polityka Społeczna tej Rady), członek Kapituły Nagrody Rzeczypospolitej Polskiej.

Po mszy św. odbył się pogrzeb na milanowskim cmentarzu. Po zakończeniu epidemii zostanie odprawiona msza św. w intencji księdza Stanisława, na którą zostaną zaproszeni mieszkańcy Milanówka i okolic oraz podopieczni księdza.

Msza św. z powodu problemów technicznych była retransmitowana następnego dnia:

Zarówno w liście Pary Prezydenckiej, jak również w homilii wygłoszonej podczas mszy św. pogrzebowej, wspominano organizowane przez ks. Stanisława Jurczuka pielgrzymki osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę. W jednym z etapów pielgrzymki w 2009 r uczestniczyła red. Ewa Kubacka, opisując swoje wrażenia w artykule pt. „Niezwykli Pielgrzymi”.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: