Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada to już narodowa tradycja związana z uzyskaniem niepodległości w 1918 roku, po 123 latach upokorzenia i niewoli. Świętowano je w okresie międzywojennym do 1939 roku. Po II Wojnie Światowej zastąpiono je Świetem 22 Lipca. Obecnie w wolnej Polsce obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada  powróciły i nabierają coraz większego znaczenia.

Szkoda tylko, że część Polaków nie do końca rozumie znaczenia tego święta i traktuje je jako okazję do rozrób i zadymy, co oczywiście nie ma nic wspólnego z patriotyzmem i rozumieniem naszej historii.

Tegoroczne Święto w dwóch największych gminach naszego powiatu było wyjątkowo uroczyste i spokojne, a liczna rzesza uczestniczących mieszkańców stanowiła potwierdzenie, że z roku na rok staje się ono coraz bardziej popularne. Dopisała też aura bo jak na listopad był to bardzo słoneczny i ciepły dzień.

Grodzisk Mazowiecki
Świętowanie rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, pod batutą kapelmistrza Ryszarda Klechy, najpierw w Książnicach, a później na osiedlu „Kopernik” w Grodzisku Maz. Główne uroczystości rozpoczęła msza patriotyczna celebrowana przez ks. Prałata Eugeniusza Dziedzica. We mszy uczestniczyły władze powiatowe i gminne, poczty sztandarowe: kombatantów,  straży pożarnej, szkół, zakładów pracy, partii politycznych, harcerzy i organizacji pozarządowych.

Po mszy zebrani przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie delegacje kombatantów, władz, harcerzy, partii politycznych, zakładów pracy i organizacji pozarządowych, złożyły wieńce i kwiaty. Krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosili: Marek Wieżbicki – starosta powiatu Ggodziskiego, Alicja Olechowska – posłanka na Sejm RP i Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Maz.

Po oficjalnej części Orkiestra Dęta przemaszerowała pod Dom Kultury gdzie zagrała koncert połączony z musztrą. Na licznie zgromadzonych mieszkańców  czekała wyśmienita darmowa grochówka. Zainteresowani mogli również bezpłatne obejrzeć film „Lech Wałęsa, człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Milanówek
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej przez trzech księży: proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej dziekana ks. Jana Mężyńskiego, proboszcza miejscowej parafii ks. Stanisława Golbę oraz ks. Stanisława Jurczuka. Piękną patriotyczną homilię wygłosił ks. Stanisław Jurczuk, zaczynając ją słowami „zgromadziliśmy się w świątyni w naszej Małej Ojczyźnie, by modlić się w intencji Wielkiej Ojczyzny”. Jak zwykle w mszy św. wzięła udział przewodnicząca Rady Miasta Maria Sobczak, burmistrz Jerzy Wysocki, członek zarządu powiatu Krzysztof Filipiak oraz liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy.

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się na pobliski plac im. Stefana Starzyńskiego, gdzie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji pozarządowych i organizacji politycznych złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów”.

Następnie burmistrz Jerzy Wysocki podziękował wszystkim biorącym udział w uroczystości i wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do trylogii Pawła Jasienicy, podkreślając takie uniwersalne wartości jak idea patriotyzmu, tolerancji i otwartości. Zakończył stwierdzeniem, że lepiej zwracać sobie uwagę na popełniane błędy niż „okładać się drzewcami”.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Teatrze Letnim Milanowskiego Centrum Kultury, po raz kolejny zostały wręczone statuetki Milanowskiego Liścia Dębu oraz stypendia  Burmistrza Miasta Milanówka.
 
Statuetki Milanowskiego Liścia Dębu w tym roku przyznano:
Pani Jolancie Louchin - za szczególnie aktywną działalność wydawniczą i wystawienniczą promującą historię i kulturę Milanówka
Panu Profesorowi Michałowi Inkielmanowi - za wieloletnią działalność społeczną na terenie Milanówka, służącą upowszechnianiu oświaty i usprawnianiu życia
Panu Zygmuntowi Fokowi  - za wkład w upowszechnianie kultury, wiedzy o teatrze i wychowywanie młodego pokolenia. Nagrodę odebrali synowie – Krystyn Fok i Jan Balcerzak
 
Stypendia otrzymali:
Jakub Mizera - absolwent Gimnazjum Społecznego MTE w Milanówku.  Obecnie uczeń I klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie (stypendium naukowe)
Michał Bruliński – student trzeciego roku instrumentalistyki (specjalizacja fortepian) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz absolwent studiów historycznych pierwszego stopnia (stypendium artystyczne)
 
Stypendia sportowe
Damian Sawa – uczeń II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Gminnych Nr 3 im. Fryderyka Chopina Milanówku. Reprezentant Uczniowskiego Klubu Sportowego „3” Milanówek (panczenista)
Daniel Sawa – uczeń II klasy gimnazjum w Zespole Szkół Gminnych Nr 3 im. Fryderyka Chopina Milanówku. Reprezentant Uczniowskiego Klubu Sportowego „3” Milanówek (panczenista)
Joanna Hajduk - uczennica gimnazjum w Zespole Szkół Gminnych Nr 3 im. Fryderyka Chopina Milanówku. Reprezentantka Uczniowskiego Klubu Sportowego „3” Milanówek (panczenistka)
Karol Matuszczak – uczeń gimnazjum w Zespole Szkół Gminnych Nr 3 im. Fryderyka Chopina Milanówku. Zawodnik GKK Opty Mazowsze Grodzisk Mazowiecki (kolarz szosowy)
Bartosz Kuźma - uczeń I klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 5 w Milanówku. Reprezentant Klubu Sportowego ,,1” w Ożarowie Mazowieckim (pływak)
 
Uroczystości zakończył koncert pieśni do słów Marii Konopnickiej w wykonaniu Ingi Poskute (sopran) i Wojciecha Świętońskiego (fortepian).
 
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Świeto Niepodległości w Powiecie Grodziskim


To może Cię zainteresować: