Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uroczystości odbywają się w całym kraju i nie inaczej było także w tym roku w gminie Jaktorów.

Obchody w gminie Jaktorów podzieliły się na dwie części i były ściśle związane z Mszami Świętymi odprawianymi w lokalnych parafiach. Pierwszą część rozpoczęła o godzinie 10:00 eucharystia w jaktorowskim kościele. W obchodach wzięli udział wójt gminy Rafał Drązikowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie Marcin Gorgol, a także radni gminni i powiatowi, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie i harcerze. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych mieszkańców. Powagi wydarzeniu nadawały pieśni śpiewane przez dzieci z jaktorowskiej szkoły. O przygotowanie oprawy muzycznej zadbały Iwona Barańska i Karina Borządek. Całą Mszę natomiast celebrował osobiście proboszcz jaktorowskiej parafii ksiądz prałat Wiesław Skonieczny.

W drugiej części obchodów o godzinie 12:00 rozpoczęła się Msza Święta w międzyborowskim kościele. Tutaj również nie zabrakło wójta Rafała Drązikowskiego oraz radnych gminy i powiatu. Ponadto w uroczystościach wzięli udział Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Międzyborowie Dariusz Grabowski, strażacy z OSP w Międzyborowie, harcerze i przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, a całość obchodów celebrował proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Krawczyk. Tak jak i w Jaktorowie nie zabrakło mieszkańców chcących wziąć udział w obchodach. Po Mszy uroczystości przeniosły się na teren Wydm Międzyborowskich. Tam zostały złożone wiązanki pod krzyżem, który w 1917 roku został postawiony przez harcerzy w celu upamiętnienia potyczki podczas powstania styczniowego w 1863 roku.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: