fot. Michał Inkielman

„Rajd przez życie” to tytuł wspomnień spisanych przez pana Jana Żdżarskiego, byłego mieszkańca Milanówka, wydanych przez Oficynę Wydawniczą przybylik &. Okazją do rozmowy z panem Janem Żdżarskim było Noworoczne Spotkanie członków Milanowskiego Towarzystwa Letniczego (MTL), utrzymującego z autorem bieżący kontakt. Spotkanie odbyło się w dniu 26 stycznia, w sali konferencyjnej przy ul. Spacerowej. Urozmaiciła je swoim śpiewem pani Barbara Wałaszek.

Spotkanie rozpoczął prezes MTL pan Dariusz Biernacki, odczytaniem krótkiego sprawozdania z imprez organizowanych przez MTL w 2018 r. Relacje trzech spośród wymienionych imprez były zamieszczone na łamach „Obiektywnej”.

Następnie odbyło się autorskie spotkanie z panem Janem Żdżarskim, prowadzone przez dyrektor milanowskiej Biblioteki – panią Elżbietę Abramczuk-Kalinowską i prezesa Milanowskiego Towarzystwa Letniczego MTL – pana Dariusza Biernackiego.

Jak podkreśliła pani Elżbieta Abramczuk-Kalinowska, od książki nie sposób się oderwać. Przeczytałam, potwierdzam, ale czy można się dziwić? Autor opisuje w niej swoje przeżycia i wrażenia z towarzyszenia w rajdach Sobiesławowi Zasadzie, a także z podróżowania szlakiem pielgrzymek Jana Pawła II, Jego spotkań z Rodakami i towarzyszenia prymasowi Polski kardynałowi Józefowi Glempowi w jego podróżach do ośrodków polonijnych na świecie.

W książce są również wspomnienia z Milanówka, gdzie Jan Żdżarski mieszkał w Willi Uzarówka, przy ul. Podgórnej.

Oto fragment wspomnień z dziecięcych lat: „Skłamałbym mówiąc, iż byłem grzecznym dzieckiem. Do przedszkola prowadzonego przez siostry urszulanki uczęszczałem jeden dzień i na wyraźną prośbę sióstr więcej się tam nie pojawiłem.”

We wspomnieniach z Milanówka przewija się wiele nazwisk: nauczycieli, mieszkańców Uzarówki, przyjaciół rodziców, przyjaciół i kolegów autora. W książce są  również wspomnienia z początków reporterskiej pracy w „Kurierze Codziennym” i „Słowie Powszechnym”.

Autor, zachęcany do wspomnień przez panią Elżbietę Abramczuk-Kalinowską i pana Dariusza Biernackiego, był bardzo szczery w swoich wypowiedziach. O swojej „naukowej karierze” mówił tak: „Studia rozpocząłem od ekonomii politycznej i po roku je przerwałem. Nie były mi do niczego potrzebne. Obiecałem Piaseckiemu, że skończę studia dziennikarskie. Skończyłem, ale nie obroniłem pracy magisterskiej”.

Podczas rozmowy z panem Janem Żdżarskim były wyświetlane zdjęcia, które autor zamieścił w książce „Rajd przez życie”.

W krótkiej przerwie w rozmowie usłyszeliśmy jedną piosenkę z repertuaru Beaty Rybotyckiej „Całą noc padał śnieg”, zaś po spotkaniu, 3 piosenki z repertuaru Stanisławy Celińskiej. Wszystkie w klimatycznym wykonaniu pani Barbary Wałaszek.

W spotkaniu z autorem uczestniczyło wielu członków MTL, zaproszeni goście oraz syn i synowa autora, z dwójką małych dzieci.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Rajd przez życie


To może Cię zainteresować: