Skarby, o których piszę w tytule, to nie złoto i drogie kamienie ale dokumenty z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, które przypadkowo odkrył ekspert wykonujący ocenę stanu technicznego Teatru Letniego w Milanówku*, na stryszku znajdującym się nad powierzchnią biurową  za sceną. Stryszek był tak dobrze „zakamuflowany”, że nikt z pracowników Milanowskiego Centrum Kultury (MCK) o nim nie wiedział.

Wśród znalezionych dokumentów, które pracownicy MCK wyjęli ze stryszku i wstępnie podzielili na 3 części, znajduje się między innymi projekt miejskiego kąpieliska.

Dzięki informacji uzyskanej o tym odkryciu od dyrektor Milanowskiej Biblioteki Publicznej Elżbiety Abramczuk-Kalinowskiej i uprzejmości pani Anety Majak dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury, mogłam zobaczyć te dokumenty i wykonać kilaka zdjęć, które mam nadzieję zainteresują czytelników tego newsa.

Dokumenty znajdują się w teczkach, segregatorach ale również luzem (pisemka, legitymacje członków TKKF). Podczas pobieżnego i bardzo wstępnego ich przeglądania możemy się między innymi dowiedzieć, że nim pobudowano budynki znajdujące się na terenie kąpieliska, wcześniej musiał być wykonany drenaż tego terenu, że była wstępna koncepcja budowy domków campingowych w Milanówku, jak aktywnie działał milanowski oddział Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz, że wówczas też pisano skargi do prokuratury.

Zgodnie z decyzją burmistrza Piotra Remiszewskiego dalej tymi dokumentami ma się zająć Biblioteka, która wśród zadań statutowych (par.6 pkt.4) ma: pozyskiwanie, gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, digitalizację oraz ochronę materiałów dotyczących wiedzy o własnym regionie, a w szczególności związanych z Miastem Milanówek, jego historią, tradycją i mieszkańcami, ich ochrona oraz aktualizacja zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

Oczywiście przed  przewozem do Biblioteki i oceną wartości archiwistycznej dokumentów, która powinna być dokonana przez osobę z wiedzą archiwistyczną, winno się odbyć ich odgrzybienie. W tej sprawie dyrektor Biblioteki miała się zwrócić do dyrektor Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

*Umowa na ekspertyzę stanu technicznego Teatru Letniego  została podpisana w dniu 19 czerwca br. przez MCK,  z terminem wykonania 8 tygodni od dnia podpisania umowy. Ekspert ma wykonać kilka odkrywek i uwzględnić w ekspertyzie między innymi: zalecenia remontowe wraz z kosztorysem prac i zalecenia eksploatacyjne. Koszt ekspertyzy 17.100 zł brutto.

Warto się zastanowić dlaczego podczas poprzednich ekspertyz nie odkryto tego stryszku i znajdujących się w nim dokumentów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „Skarby” odkryte na „ukrytym” stryszku


To może Cię zainteresować: