27 czerwca 2020 r. minęło 50 lat od otwarcia Kąpieliska Miejskiego w Milanówku, które działało przez 47 lat, z 3-letnią przerwą w ubiegłej kadencji. Z tej okazji w sobotę została odsłonięta tablica pamiątkowa, a Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę przypominającą budowę tego obiektu. Jednak największą atrakcją dla najmłodszych mieszkańców Milanówka było udostępnienie brodzika, po jego wcześniejszym remoncie. Na dzieci czekało również wiele atrakcji przygotowanych przez Milanowskie Centrum Kultury w Letniej Strefie.

Uroczystości na „Kąpielisku Retro” (bo taką teraz nazwę nosi obiekt przy ul. Sportowej) rozpoczęło odsłonięcie tablicy upamiętniającej 50-lecie Kąpieliska Miejskiego, umieszczonej na północnej ścianie przebieralni. Odsłonięcia dokonał Burmistrz Piotr Remiszewski, rozwiązując kilka węzłów (jak ktoś z zebranych dowcipnie powiedział – nie pierwszych w Milanówku, z którymi sobie poradził).

Następnie licznie zebrani mieszkańcy Milanówka przeszli na trawnik przed basenem, gdzie miało miejsce odsłonięcie przez Burmistrza, wspólnie z Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbietą Abramczuk-Kalinowską „Wystawy Retrospektywnej Basen Kąpielowy w Milanówku”, składającej się z dziesięciu plansz czarno-białych i jednej kolorowej. Na planszach czarno-białych znalazły się fotografie wykonane przez Stanisława Tytza, a przekazane do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przez ś.p. Jana Betę – mieszkańca Milanówka, głównego konstruktora wyrobów MIFAM-u. Projekt graficzny wystawy wykonał Dawid Kosecki, opracowanie bibliograficzne Edyta Dziewicka, zaś opiekę merytoryczną sprawowała Dyrektor Biblioteki. Zebranym wręczano folder z 11 pytaniami związanymi z planszami, ale szerzej ze znajomością Milanówka. Na osoby, które w dniach 1 – 31 lipca przekażą do Biblioteki folder z poprawnymi odpowiedziami – czeka nagroda niespodzianka.

Odsłonięcie muralu, który od kilku dni „cieszy oczy” przechodzących i przejeżdżających ul. Dębową, miało charakter symboliczny, z uwagi na usytuowanie muralu przy ruchliwej ulicy. Kilka słów powiedział o muralu jego projektant Tobiasz Bułynko, który wraz z innymi młodymi artystami uczestniczył również w jego wykonaniu.

Przecięcie wstęgi otwierającej brodzik zamykało oficjalną część programu, związaną z 50-leciem otwarcia Kąpieliska Miejskiego. Tym razem, w tym ważnym dla maluchów momencie, towarzyszyła Burmistrzowi Joanna Oknińska Dyrektor ZGKiM. Zaraz po przecięciu wstęgi maluchy zaczęły sprawdzać temperaturę wody w brodziku, a niektórych nie można było namówić do wyjścia z brodzika nawet przez dłuższy czas, mimo że w Letniej Strefie czekało na nie wiele atrakcji, przygotowanych przez MCK: zabawy proponowane przez szczudlarzy: gonienie baniek mydlanych,  żonglowanie, przeskakiwanie przez skakankę oraz przygotowane przez animatorów: strzały wodą w puszki, zabawa w rybaka, wykonywanie balonów, a także „śmieszne ewolucje” wykonywane przez mimów. Dopiero wdzięk pływających w basenie syren wyciągnął z brodzika większość milusińskich.

Atrakcje dla dzieci przygotowali też strażacy z milanowskiej OSP. Można było wspinać się na „szczyty” wykonane z plastikowych skrzynek, oczywiście w odpowiedniej uprzęży gwarantującej bezpieczeństwo śmiałków. Kilkuletniej Marysi udało się wspiąć aż na 7 skrzynek. Próba wejścia na ósmą – skończyła się niepowodzeniem. Dzieci mogły także zajrzeć do wnętrza samochodu strażackiego, który zaparkował przed wejściem na teren „Kąpieliska Retro”.

Tego dnia „Kąpielisko Retro” w Milanówku odwiedziło wielu mieszkańców, nie tylko Milanówka, ale także: zastępca burmistrza – Ryszard Raban, sekretarz UM – Piotr Iwicki oraz czwórka radnych: Leszek Kołodziejski, Krzysztof Ołpiński, Jaromir Chojecki i Jakub Piotrowski.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 50 lat Kąpieliska Miejskiego w Milanówku


To może Cię zainteresować: