31 stycznia br. wmurowany został kamień węgielny na budowie pływalni przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Pruszkowie. Basen ten, niezwykle ważny dla uczniów, dostępny będzie także dla mieszkańców.

Pomysł zbudowania kompleksu sięga 2017 r., a w 2018 r. Radni Powiatu Pruszkowskiego otworzyli drogę do realizacji inwestycji, podejmując stosowną uchwałę w tej sprawie. Niestety, brak funduszy, jak i zmieniające się przepisy uniemożliwiły wcześniejszy start prac. Dużą część brakujących funduszy udało się znaleźć. – Budowa otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2020 z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 10,6 mln zł – mówił Wojciech Herner, członek Zarządu powiatu pruszkowskiego.

W marcu 2022 r. została podpisana umowa z generalnym wykonawcą, firmą Moris Polska. – Budowa krytej pływalni to ambitny projekt. Obiekt będzie posiadał dwie niecki basenowe: sportową oraz rekreacyjną i możliwość organizacji zawodów pływackich. Obiekt otrzyma certyfikat od Polskiego Związku Pływackiego. Mam nadzieję, że mieszkańcy powiatu pruszkowskiego licznie skorzystają z nowej pływalni – mówiła Agnieszka Kuźmińska, członek Zarządu powiatu.

Pierwsza niecka to duży basen pływacki o wymiarach 25 m x 21 m i głębokość od 1,35 do 2 m, na którym będzie można wydzielić od 8 do 10 torów pływackich. Druga niecka to mniejszy basen służący do nauki pływania, o wymiarach 17 m x 5 m, a głębokości 1,3 m. Wybudowane zostaną również trybuny, które pomieszczą 240 osób.

Inwestycja ta bez wątpienia nie udałaby się bez wsparcia wszystkich radnych powiatu pruszkowskiego. W uroczystości udział wzięli liczni oficjalni goście, w tym okoliczni parlamentarzyści, Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego przedstawiciele władz województwa i okolicznych gmin oraz radni powiatowi. Jak zaznaczył Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski – W powiecie pruszkowskim doskonale wiemy, że nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej, dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w budowę pruszkowskiej pływalni. Cieszę się, że uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych oraz mieszkańcy Pruszkowa i całego powiatu otrzymają do dyspozycji miejsce, gdzie będą mogli realizować swoje pasje i spełniać sportowe marzenia oraz aktywnie wykorzystywać czas wolny.

Niestety odnoszę wrażenie, że nie wszyscy przemawiający goście rozumieli powagę tej chwili. Tak jak przedstawiciele rządu czy parlamentarzyści mówili o wadze tego przedsięwzięcia, tak Radna PiS Magdalena Beyer, postanowiła upolitycznić to wydarzenie. Mogą ten fragment odsłuchać. Państwo poniżej. Skoda, że niektórzy nie rozumieją, że w lokalnym samorządzie nie trzeba mieszać polityki ogólnopolskiej.

Przy samym basenie prace są już mocno zaawansowane. Stan surowy zamknięty ma zostać osiągnięty w pierwszym kwartale 2023 r. Oddanie krytej pływalni do użytku zaplanowano na jesień 2023 r.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nowy basen jeszcze w tym roku


To może Cię zainteresować: