19 marca odbyło się uroczyste otwarcie drugiego etapu budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie. Ta niezwykle istotna inwestycja jest nie tylko niezmiernie potrzebna dla mieszańców powiatu, ale stanowi też symbol priorytetów władz mijającej kadencji.

Ideą i celem szkoły jest maksymalizowanie potencjału rozwojowego dziecka. Ta wyjątkowa szkoła zapewnia naukę, rehabilitację, rozwój i zabawę uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, w tym z autyzmem i spektrum autyzmu. – W naszej szkole uczy się 260 uczniów, a jeszcze 4 lata temu było ich 110 – mówiła Agnieszka Krysińska, dyrektor szkoły. – Sami Państwo widzą, jakie jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu placówki.

Rok temu uczestniczyliśmy w otwarciu I etapu budowy. Obejmował on budowę nowego budynku z częścią dydaktyczną i salą sportową, budowę infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku odpowiednie do realizacji różnych form terapii m.in. dogoterapii, hipoterapii. – Rok temu braliśmy udział w zakończeniu budowy 1 części budynku naszej szkoły. W dniu dzisiejszym spotykamy się tu ponownie, by podsumować drugi etap budowy – mówił podczas otwarcia Starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza. – Śmiało możemy stwierdzić, że oddanie tego budynku wpisuje się złotymi głoskami w niemal 100-letnią historię pedagogiki specjalnej w Pruszkowie. Z ogromną radością oddajemy ten obiekt do dyspozycji uczniów i wychowawców.

II etap, który właśnie się zakończył, obejmował rozbiórkę starego oraz budowę drugiego, nowego budynku z częścią dydaktyczną. Znajduje się w nim m.in. nowatorskie mieszkanie treningowe, pracownia ceramiczna, stolarska, muzyczna, biblioteka. W ramach zagospodarowania terenu powstało boisko wielofunkcyjne, plac zabaw i miejsca postojowe.

Inwestycja wyniosła około 72 mln zł. Udało się ją zrealizować dzięki ogromnemu wparciu „Fundacji Pruszyńscy”, która pokryła 50% jej wartości. Niezwykle pomocna była też dotacja w wysokości 4 mln zł od Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Uroczystość rozpoczęły fantastyczne występy uczniów i nauczycieli placówki. Była to też okazja do wręczenie „Statuetek Porcelanowego Serca” dla Przyjaciół Szkoły. Główne hasło wydarzenia brzmiało „Szkoła naszym życiem jest... potem życie szkołą jest..." Oby ta szkolna przygoda dzięki nowym możliwościom szkoły była jak najłatwiejsza.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Budowa wyjątkowej szkoły ukończona!


To może Cię zainteresować: