W Milanowskim Centrum Kultury, 1 marca 2024 r. w Starym Kinie, ul. Piłsudskiego 33, w Milanówku (wejście od ul. Warszawskiej) odbył się wernisaż malarstwa wyjątkowej artystki Małgorzaty Serwatki-Kopacewicz.

„Odkryjcie z nami świat barw, form i emocji, które na płótnach Małgorzaty ożywają w sposób, który nie pozwala przejść obok nich obojętnie” – mogliśmy przeczytać w opisie programu wystawy. Kuratorem wystawy jest Rafał Cabanowski. Ten wyjątkowy wieczór zgromadził miłośników sztuki, aby wspólnie celebrować twórczość malarki. Był to czas pełen artystycznych dialogów, rozmów z twórczynią oraz zanurzenia w świat jej malarstwa. Małgorzata Serwatka-Kopacewicz to polska artystka malarka, performerka i aktywistka kulturalna. Jej twórczość obejmuje malarstwo oraz różne formy przekazu plastycznego. Brała udział w wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i zagranicą, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Z okazji obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety została uhonorowana włączeniem do grona stu wybitnych kobiet Milanówka.
Wernisaż Małgorzaty Serwatki-Kopacewicz to zawsze performance, w roli głównej zagrał obraz „Przepoczwarzenie", który widzowie mogli wprawiać w ruch. O powstawaniu tego obrazu autorka nakręciła film „Future is Now”, to dokument o trudnych początkach współpracy ze sztuczną inteligencją w pracowni sztuki. „Już nigdy nie będzie problemu z prawidłowym powieszeniem obrazu na ścianie, dość często prace abstrakcyjne były wieszane do góry nogami przez klientów nie rozumiejących zamierzeń artysty, w nowym świecie obraz sam się ułoży do właściwej pozycji” – mówiła malarka podczas malowania obrazu i kręcenia filmu. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wernisażu, którzy rozbawieni, na tle wirującego obrazu robili sobie zdjęcia. „Publiczność była niesłychanie aktywna i skłonna do poświęceń” – mówiła malarka po prezentacji.  Na wystawie zobaczymy między innymi obrazy inspirowane barokowymi przedstawieniami tkanin, obraz w odcieniach czerwieni „Sex” i „Niebiański seks". Obrazy z głębokim przesłaniem antywojennym „Sisters” przedstawiające zakwefione kobiety z dziecięcymi zielonymi rewolwerami. Zobaczymy też transcendentne przedstawienia malarskie – mroczne siostry bliźniaczki na obrazie „Pójdziemy razem” z cyklu „Portrety intymne”, a także „Buty babci Józefy II” z dwoma bliźniaczymi Chrystusami. Obrazy inspirowane klatkami filmowymi to na przykład „Wyliczanka – dzieci” z cyklu „Kadr” czy „Bull riders  ll" i „Achał tekiński".  Prace artystyczne Małgorzaty Serwatki-Kopacewicz z pewnością zaskakują oryginalnością i warto poznać jej inspirującą twórczość bliżej. Wystawa potrwa do końca kwietnia.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wystawa malarstwa i performance Serwatki


To może Cię zainteresować: