95-lecie Miasta-Ogrodu

Historia Podkowy Leśnej rozpoczęła się 9 kwietnia 1925 roku, wraz z powstaniem spółki w skład której weszli: Stanisław Lilpop jako właściciel gruntów, konsorcjum „Siła i Światło” oraz Bank Związku Spółek Zarobkowych.

Spółka kupiła od Stanisława Lilpopa majątek pod nazwą „Podkowa Leśna” o powierzchni 522 mórg „wraz z lasem, zadrzewieniem i budynkami na tym obszarze”. W tym samym roku projekt planu miasta wykonał na zamówienie Spółki znany warszawski architekt i urbanista Antoni Jawornicki. Dwa lata później nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego odcinka Elektrycznych Kolei Dojazdowych – z Warszawy do Grodziska. W grudniu 1927 roku Spółka „Miasto-Ogród Podkowa Leśna” została rozwiązana. W myśl nowej umowy, każdy z trzech byłych udziałowców stał się właścicielem części jej dawnego majątku. Powołano Zarząd Dóbr Podkowa Leśna, który miał się zajmować zagospodarowaniem terenu i sprzedażą działek przyszłym mieszkańcom i realizacją ich interesów. W 1981 r. Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków ze względu na niepowtarzalny układ urbanistyczny, zabudowę i zieleń miasta – ogrodu. Do dzisiaj układ ten nie uległ zmianom i jest najlepiej zachowaną w Polsce realizacją idei miasta-ogrodu. W Podkowie Leśnej mieszka obecnie blisko 4000 mieszkańców.

9 kwietnia – w rocznicę powstania miasta – burmistrz Artur Tusiński złożył kwiaty pod figurą Matki Boskiej, czyli w miejscu położenia kamienia węgielnego Podkowy Leśnej na skwerze księdza Kolasińskiego, u zbiegu ulic Parkowej, Kwiatowej i Bluszczowej.


Tą, jak i wiele innych, ciekawych informacji znajdą Państwo w 4 numerze naszej gazety.

W numerze między innymi:

  • Problem nielegalnych składowisk odpadów w Jaktorowie
  • Wywiad z Burmistrzem Brwinowa Arkadiuszem Kosińskim
  • Idzie susza!
  • Co się dzieje w szkole w Książenicach?
  • Podkowa Leśna ma już 95 lat!
  • Nowy plac zabaw na Stawach Walczewskiego
  • Wybory uzupełniające w Żabiej Woli i Milanówku
  • Kilka słów o tradycjach patriotycznych
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: