W ostatni weekend mieszkańcy Podkowy Leśnej obchodzili ważną uroczystość. Po pandemii powróciły Dni Miasta Ogrodu, a wraz z nimi kolejne inspirujące spotkania i wydarzenia.

Sobotnie świętowanie rozpoczęło się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kapitana Henryka Walickiego przez władze samorządowe w towarzystwie członków rodziny podkowiańskiego bohatera. Kilka słów do zebranych skierował syn Kapitana - Pan Maciej Walicki  – Mimo, że historia zatoczyła kilkudziesięcioletni krąg, cieszę się, że stała się ożywiona i nadal zgromadza uwagę ludzi, którzy błyszczą poczuciem patriotyzmu, który był przewodnim słowem w działaniach ojca - rozpoczął opowieść o bohaterze i swoich osobistych wspomnieniach na temat ówczesnych wydarzeń. Po uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów pod figurą Matki Boskiej na skwerze ks. B. Kolasińskiego. A później w Pałacyku Kasyno odbyło się spotkanie autorskie, promujące książkę pt. „Henryk Walicki Twardy dowódca kompanii AK Brzezinki”, napisaną przez córkę Podkowianina – Barbarę Walicką.

Popołudniu uhonorowana została również bardzo zasłużona w wielu dziedzinach mieszkanka Podkowy Leśnej - Anna Kalinowska, ekolożka i ekspertka wielu organizacji międzynarodowych w dziedzinie ochrony środowiska, a w 2021 r. laureatka nagrody Zielony Orzeł RP w kategorii „Tytanka”. Podczas spotkania można było porozmawiać o jej działalności, życiu, działaniach w stanie wojennym i bardzo szerokich zainteresowaniach. Dalsze wydarzenia miały charakter kulturalny. Wieczorem odbył się wernisaż prac Agnieszki Mitury - Artystka związana jest od wielu lat z Kazimierzem Dolnym. Jest jedną z najlepszych pejzażystek polskich. Jej prace to bardzo emocjonalny przykład koloryzmu i oszczędnego potraktowania pejzażu – opowiada dyrektor CKiO Mariusz Płoszaj-Mazurek, który przez wiele lat był związany z Kazimierzem, i który już od dawna zapowiadał współpracę między obydwoma miastami. – Chcielibyśmy wymieniać się kulturalnie z Kazimierzem Dolnym, który jest kolonią artystyczną. Te działania mają pokazać, że i Podkowa Leśna jest taką kolonią, co wkrótce będzie widoczne na zbiorowej wystawie podkowiańskich artystów. Po wystawie usłyszeć mogliśmy równie piękny koncert w wykonaniu Anny Kostrzewskiej, mieszkanki Podkowy, znanej chociażby z filmu „W jak Morderstwo”, której akompaniował pianista Michał Salamon. Artystka znana z ciepłej barwy głosu, łącząca w swoich utworach jazz, smooth jazz, blues, bossanovę, tango i alternatywny pop, wydała już dwie płyty, które można było zakupić po występie.

- To wyjątkowy dzień dla Podkowy Leśnej - nasze urodziny, przynajmniej te przyjęte w pewnym momencie za oficjalne. Jest to dzień podpisania aktu notarialnego założenia Spółki z o.o.  Podkowa Leśna Miasto Ogród, czyli komercyjnego przedsięwzięcia, które zakończyło się pełnym sukcesem społecznym, wręcz humanistycznym – podsumowywał Dzień Podkowy Leśnej burmistrz Artur Tusiński. - Święto, po okresie dwuletniego zamrożenia wszystkich działań, wypadło akurat w sobotę, więc możemy w końcu wyjść i rozkoszować tym, że można się swobodnie przemieszczać. Było kilka atrakcji, bardzo podkowiańskich, związanych z Podkową – od odsłonięcia tablicy upamiętniającej Henryka Walickiego po tradycyjne złożenie wiązanek pod kamieniem węgielnym, wystawy i wernisaże, zakończone koncertem, czyli tak jak lubimy robić i spędzać takie uroczyste dni.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Urodziny Podkowy Leśnej


To może Cię zainteresować: