Za nami wielkie sportowe emocje, które towarzyszyły nam na hali sportowej w Podkowie Leśnej. Tu w weekend odbył się turniej Podkowa Teqball Cup im. Maurycego Beniowskiego, podczas którego mogliśmy podziwiać umiejętności czołowych zawodników w tej dyscyplinie sportowej.

Teqball to niszowa dyscyplina sportu, która wciąż jest mało znana w Polsce, ale dla mieszkańców Podkowy Leśnej to nic nowego. Od ponad dwóch lat działa tu bowiem Podkowa Teqball Club, który jest jednym z największych klubów w całym kraju, a przynajmniej jednym z najlepszych, co uwodnili jego zawodnicy podczas zawodów. Ale zanim… Czym właściwie jest teqball?

- To dyscyplina, pochodząca z Węgier, w której gra się na specjalnym stole. Stół wyglądem zbliżony jest do stołu do ping-ponga, ale jego końce są zakrzywione, a siatka nie jest miękka, więc ta piłka po kontakcie odbija się dość mocno. Mamy trzy kontakty i gramy tak, jak w piłkę nożną. Najbardziej potrzebne umiejętności to żonglerka i technika. Oczywiście z czasem da się to wyszkolić – wyjaśnia prezes Klubu z Podkowy, Jan Ochędalski. – Ten sport zaczęliśmy promować w maju 2018 roku, kiedy w Podkowie Leśnej stanął pierwszy stół. Gra coraz więcej osób. Fajny sport. To dosyć przyjemne uzupełnienie do tradycyjnych dyscyplin, wymagające więcej zrywnego ruchu i rozciągnięcia, a zawodnik jest mniej narażony na kontuzje. Całkiem przyjemnie się to ogląda i gra – dodaje burmistrz Artur Tusiński.

W podkowiańskim turnieju wzięło udział 40 zawodników, którzy grali w dwóch kategoriach: singlu (jeden na jeden) oraz deblu (w parach). Wśród nich było 8 zawodników w turnieju singlowym i 11 w deblowym z Klubu Podkowy Leśnej. W pierwszej kategorii na podium stanęli kolejno: Adrian Duszak z Klubu Future is Now z Ostrołęki, Patryk Kamiński z Hutnika Warszawa oraz Alan Gałecki z Podkowa Teqball Club. Dla śledzących klasyfikację ogólną Polskiego Związku Teqballu wyniki te nie są żadnym zaskoczeniem. To właśnie ci zawodnicy są najlepszą trójką zawodników, zajmującą trzy pierwsze miejsca w rankingu. W deblu natomiast najlepszymi okazały się duety: Bartłomiej Frańczuk i Adrian Duszak, Patryk Kamiński i Bartosz Januszewski oraz zawodnicy z Podkowy - Jan Ochędalski i Franciszek Tusiński.

 To pierwszy taki turniej po dłuższej przerwie. Teraz zawodnicy będą przygotowywać się do Mistrzostw Polski, które miejmy nadzieję, pomimo sytuacji epidemiologicznej, odbędą się już niebawem w Kobyłce i w Krakowie.

Podkowa Teqball Club zorganizowany został przez Podkowa Teqball Club we współpracy z PZTEQ – Polskim Związkiem Teqball i Urzędem Miasta Podkowa Leśna, a wsparty finansowo przez Ministerstwo Sportu.

Obiektywna Gazeta Mazowsza Zachodniego wspiera drużynę patronatem medialnym.

O samych zawodach i o tym, czym właściwie jest teqball mogą posłuchać Państwo na stronach Radia FAMA

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Z Węgier do Podkowy


To może Cię zainteresować: