W dniach 29-31 lipca na boiskach Monta Beach Volley Club rozegrany został turniej mistrzowski Lotos Syrenka Teqball Cup, który był jednocześnie eliminacjami na mistrzostwa świata. Gracze rywalizowali w aż pięciu kategoriach. W trzecim krajowym czempionacie udział wzięło prawie siedemdziesiąt zawodniczek i zawodników.

Teqball to ciągle rozwijająca się dyscyplina, która regularnie zyskuje coraz większe grono sympatyków - warto jednak usystematyzować charakterystykę tego sportu. Specyfika Teqball polega na odbijaniu piłki pomiędzy zawodnikami przy specjalnie wyprofilowanym stole. Sama dyscyplina ma swoje początki w 2014 roku i została wymyślona na Węgrzech. Pojedynki Teqball są bardzo widowiskowe i potrafią zagwarantować dużo pozytywnych emocji dla każdej obserwującej ten sport osoby. Rozgrywki Teqball mogą odbywać się zarówno w formule singlowej, deblowej jak i debla mieszanego (mikst) – turnieje mogą być rozgrywane zarówno na hali jak i na plaży. Ambasadorami Teqball są chociażby Ronaldinho, Carles Puyol i Luis Figo, natomiast w Polsce za promocję dyscypliny odpowiadają Michał Listkiewicz (aktualny prezes Polskiego Związku Teqball), Michał Żewłakow, Paweł Golański i Dariusz Dźwigała (byli reprezentanci i trenerzy Polski w piłce nożnej).

Do Warszawy przyjechali liczni gracze z całej Polski. Widać było przeplatające się trykoty drużyn z Poznania, Lublina, Czyżewa, Krosna, czy nawet z Kijowa. Organizatorzy na znak wspólnoty i poparcia, zdecydowali się dopuścić do startu w zawodach graczy z Ukrainy pomimo, że oryginalnie wziąć udział mogli tylko polscy zawodnicy. Pierwszego dnia odbyły się zmagania singlowe w kategoriach męskich i żeńskich. Po zakończonej fazie pucharowej na placu boju pozostali tylko finaliści oraz gracze, którym przysługiwało prawo gry w meczu o trzecie miejsce. Taka sama zasada dotyczyła pozostałych formuł, które zostały rozegrane w kolejnych dniach.

Rozgrywki toczyły się na sześciu stołach, z dwoma dodatkowymi stołami rozgrzewkowymi na których mogli grać kibice. Finały i mecze o trzecie miejsce odbyły się na osobnym, specjalnie przygotowanym boisku. Grupa fanów zgromadziła się pod namiotami na trybunach, podczas gdy reszta śledziła transmisje live w internecie, na platformach TVP Sport, który był patronem medialnym imprezy.

Turniej rozegrano pod hasłem "Ku czci Powstańców Warszawskich". Zawodnicy, którzy zgłosili się do turnieju mogli podziwiać widok na Stadion Narodowy oraz panoramę Warszawy, co tym bardziej wpłynęło na wyjątkowość sportowej atmosfery wydarzenia.

Wracając do historii zawodów, pierwsze plażowe mistrzostwa Polski Teqball odbyły się dokładnie dwa lata temu na plaży Sobótka w Płocku. Historycznym zwycięzcą został Adrian Duszak, który triumfował zarówno w kategorii singlowej oraz deblowej w parze z Bartłomiejem Frańczukiem. W ubiegłym roku zawodnicy rywalizowali w Sosnowcu - trzech złotych medali podczas tegorocznej edycji będzie bronił Bartłomiej Frańczuk, który triumfował w singlu mężczyzn, deblu mężczyzn (w parze z Adrianem Duszakiem) oraz deblu mieszanym (w parze z Moniką Walak). Triumf w singlu kobiet rok temu padł łupem Aleksandry Orzechowskiej, która wygrała również rywalizację debla kobiet w parze z Agnieszką Rybicką.

W tym roku grupa zwycięzców prezentowała się już nieco inaczej:

 • Singiel mężczyzn
  1. Bartłomiej Frańczuk
  2. Adrian Duszak
  3. Patryk Kamiński
 • Singiel kobiet
  1. Alicja Bartnicka
  2. Paulina Łężak
  3. Aleksandra Orzechowska
 • Debel mężczyzn
  1. Adrian Duszak i Bartłomiej Frańczuk
  2. Marek Pokwap i Konrad Nowicki
  3. Patryk Kamiński i Bartosz Januszewski
 • Mikst
  1. Paulina Łężak i Patryk Kamiński
  2. Alicja Bartnicka i Adrian Duszak
  3. Alan Gałecki i Ewa Król
 • Debel kobiet
  1 Ewa Król i Paulina Łężak
  2 Alicja Bartnicka i Justyna Bartman
  3 Aleksandra Orzechowska i Agnieszka Rybicka

- Bardzo cieszymy się z sukcesu trzecich plażowych mistrzostw Polski. Pomimo nie najlepszej pogody, udało nam się przeprowadzić cały turniej bez opóźnień. Ogromne podziękowania dla sędziów, którzy bardzo profesjonalnie poprowadzili te zawody. Teraz czeka nas turniej mistrzowski w teqballu halowym oraz międzynarodowe rozgrywki w Krakowie, które będą turniejem testowym przed Igrzyskami Europejskimi w przyszłym roku, gdzie teqball będzie oficjalną dyscypliną medalową – powiedział prezes Polskiego Związku Teqball – Michał Listkiewicz.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Poznaliśmy Mistrzów Polski w Teqballu plażowym


To może Cię zainteresować: