1 sierpnia, jak co roku, oddaliśmy hołd powstańcom i mieszkańcom Warszawy, którzy już odeszli i z szacunkiem słuchaliśmy wspomnień tych, którzy jeszcze są z nami. Przedstawiciele redakcji uczestniczyli w uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku i Milanówku.

W tym roku grodziskim obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej poświęconej działaniom Ośrodka AK „Gąbka” – „Osa”. Niestety pomimo wzniosłej atmosfery, zachowanie części mieszkańców Grodziska będących w tym czasie na Placu Wolności, zasmuciło i oburzyło część uczestników uroczystości.

Uroczystości związane z 74. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 15:00 otwarciem wystawy plenerowej poświęconej działaniom Ośrodka AK „Gąbka” – „Osa”  - „Nagrodą Twoją będzie zwycięstwo”. Była to wyjatkowa okazja by zobaczyć pamiątki gromadzone przez środowiska żołnierzy AK z naszego rejonu i porozmawiać z ostatnimi światkami tamtych dni. We wzruszających i pełnych emocji słowach o tamtym okresie, opowiadała Pani Janina Soporek, która po zakończeniu oficjalnej części, poświeciła swój czas i energię opowiadając o tych czasach każdemu zainteresowanemu. Niestety, problemem było właśnie to zainteresowanie. Tuż obok miejsca wystawy postawiona była deszczownia, która zgromadziła dużo więcej zainteresowanych dzieci i rodziców, niż jakaś wystawa i 97 letnia kobieta mówiąca o wojnie i Powstaniu Warszawskim. Pomimo, że samej uroczystości nie dało się nie zauważyć i nie usłyszeć, zainteresowanie nią gawiedzi zgromadzonej wokół deszczowni było żadne.

Tradycyjnie już w godzinę „W” rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar i uczestników Powstania, po której nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK.

Tu też, w odróżnieniu od weteranów pamiętających tamte dni, nie wszystkim starczyło wytrzymałości i cierpliwości. Zaraz po złożeniu kwiatów, nie czekając na koniec uroczystości, delegacja lokalnego Prawa i Sprawiedliwości udała się w kierunku swojego biura. Warto zaznaczyć, że w uroczystościach od samego początku do końca udział brała Posłanka na Sejm Kinga Gajewska z Platformy Obywatelskiej i jest to nie pierwsza uroczystość na terenie Grodziska, w której uczestniczyła.

AKTUALIZACJA: Jak wyjaśnił nam Pan Przewodniczący Łukasz Lewandowski, na miejscu została część delegacji Prawa i Sprawiedliwść, osoby, które ją opuściły udały się zapalić znicz na zbiorowej mogile na grodziskim cmentarzu, a następnie na koncert pieśni patriotycznych w Warszawie.

Miejskie obchody to nie koniec wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim w Grodzisku. Zapraszamy w najbliższą sobotę od godziny 15 do poczekalni PKP. Rozpocznie się tam gra miejska „Powstanie '44 Pomoc dla oblężonego miasta”. W następny piątek zapraszamy też na II Grodziski Wieczorek Powstańczy im. st. strzelca „Marcelego” organizowany przez Fundację Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych OPIS.


74. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dzień wspomnień, hołdu bohaterom, a także zadumy. W Milanówku są jeszcze ludzie, którzy pamiętają rok 1944, gdy z ginącej Warszawy ludność szukała pomocy w podwarszawskich miejscowościach. Na ten temat powstała w 2014 r. wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Milanówek należał do najbardziej aktywnych w niesieniu wsparcia i dawaniu schronienia. Nic więc dziwnego, że wystawa, która dzięki współpracy partnerskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Milanówku i Muzeum Dulag 121, otwarta 1 sierpnia b.r. w Sali Konferencyjnej UM Milanówka, została przyjęta przez mieszkańców  z ogromnym zainteresowaniem. Uroczyste otwarcie wystawy, z wystąpieniem jednego z jej twórców - Macieja Boenischa, było w Milanówku pierwszym punktem uroczystości upamiętniających Powstanie Warszawskie. Bezpośrednio potem przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych, szkół milanowskich i przedszkola złożyli kwiaty na grobach mieszkańców Warszawy, którzy ranni trafili do kilku szpitali przeniesionych z Warszawy do Milanówka, a zakończyli swoją powstańczą tułaczkę na milanowskim cmentarzu. Następnie, jak co roku, w kościele św. Jadwigi Śląskiej została odprawiona msza św. w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.

Dalsze wydarzenia związane z upamiętnieniem 74. Rocznicy Powstania przeniosły się na teren „Miejskiego Podwórka” przy ul Sportowej, gdzie przy ognisku  mieszkańcy -  i to zarówno ci, którzy mogą pamiętać rok 44, jak i młodsi, śpiewali pieśni i piosenki powstańcze i harcerskie. Dla tych, którzy nie znali lub nie pamiętali słów, dostępne były teksty. Piękna scena … Ale placyk, na którym płonęło ognisko, sąsiaduje przez płot z boiskiem sportowym, na którym grupy „młodzieży” 40-letniej grały w piłkę i prowadziły życie towarzyskie, podobnie jak obok na ławkach młodzież w wieku licealnym, całkowicie ignorując uroczystość. No cóż, żyjemy w wolnym kraju i każdy spędza czas po swojemu, ale trochę smutno …

Ostatnim akcentem rocznicowym był film „Miasto 44”, wyświetlany na „Miejskim Podwórku”. Film Jana Komasy, powstały w 2014 r., pokazuje jak upływ czasu zmienia naszą wrażliwość na bezwzględnie tragiczne wydarzenia. W kilkadziesiąt lat po „Kanale” Wajdy powstaje film, niby o tym samym, ale w klasycznej postaci gatunku melodramatu wojennego. To już nie przerażający dokument, lecz fikcja skutecznie dławiąca za gardło „efektami specjalnymi”.  

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.


To może Cię zainteresować: