Już za chwile Święta Bożego Narodzenia. W okolicy z dnia na dzień widać coraz więcej świątecznych dekoracji i już niemal wszędzie czuć wyjątkową atmosferę tego najradośniejszego w roku święta. Święta to także jarmarki i kiermasze. W miniony weekend nasza redakcja odwiedziła trzy z nich: w Książenicach,  w Grodzisku w Willi Niespodzianka i w Milanówku, a w niedzielę czeka nas jeszcze jeden - w grodziskiej Poczekalni PKP.

Najbardziej zaskoczył nas Jarmark Świąteczny zorganizowany na terenie książenickiej OSP. Już po raz drugi Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Książenicach wspólnie z Radą Rodziców zorganizowała Jarmark Świąteczny, podczas którego mieliśmy okazję kupić przede wszystkim wyjątkowe ozdoby przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Nie zabrakło też wspólnego kolędowanie przy ognisku i występów muzycznych. Na głodnych czekały wyjątkowe świąteczne potrawy, przepyszne dania z grilla, oraz  przygotowane przez rodziców ciasta. Na najmodszych czekało też wiele atrakcji. Gry i zabawy, ścianka wspinaczkowa czy jazda na kucykach dawały im wiele frajdy podczas przedświątecznych zakupów, z których pieniądze przeznaczone były na zakupy sprzętu sportowego dla szkoły.

Wspomniany kiermasz nie był jedynym tego dnia zorganizowanym na terenie gminy Grodzisk Maz. Na około trzydziestu stanowiskach swoje rękodzieło: wyroby ceramiczne, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, biżuterię i przeróżne bibeloty wystawiali rzemieślnicy podczas kiermaszu w Willi Niespodzianka. Na placu obok willi mogliśmy nabyć przepyszne przetwory domowe. Każdy mógł tu też spróbować tradycyjnego wigilijnego barszczu z pasztecikami. Kiermasz towarzyszył zorganizowanym w Centrum Kultury Mikołajkom i przyciągnął wielu mieszkańców Grodziska.

W Milanówku Kiermasz Świąteczny zorganizowano w niedzielę w godzinach 10:00 – 18:00, tym razem nie przy ul. Warszawskiej, a na terenie przy Teatrze Letnim. Mieszkańcy wychodzący z niedzielnej mszy św., w drodze do domu mogli nabyć prezenty świąteczne: w tym wyroby z ceramiki artystycznej, biżuterię, ręcznie malowane na jedwabiu szale i apaszki, a nawet obrazy. Były również świąteczne stroiki i maskotki dla naszych najmłodszych. 

Swoje rękodzieło oferowali lokalni artyści,  ale także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 1. Za wybrane cudeńka wykonane przez przedszkolaków „płaciło się” datkiem na schronisko przy sąsiednim stoisku. Piękna współpraca w szczytnym celu. Podobnie jak w poprzednich latach było również stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie można było pozostawić swoją przeczytaną książkę i wziąć do czytania tę, którą już przeczytał i pozostawił inny mieszkaniec.

Dla tych co nie zdążyli jeszcze kupić wszystkich świątecznych dekoracji nic straconego! Już w najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich w godzinach 11:00 – 17:00 do grodziskiej Poczekalni PKP!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czas świątecznych jarmarków


To może Cię zainteresować: