Mikołajki – na ten dzień czekają wszystkie dzieci. Spotkanie ze Świętym Mikołajem, liczne atrakcje oraz prezenty lubią wszyscy milusińscy. W naszej okolicy nie mogło zabraknąć z tej okazji atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzeń zorganizowanych w Grodzisku Maz., Milanówku i z niecodziennego przedsięwzięcia sołeckiego Czarnego Lasu.

Nasza redakcja Mikołajki, 6 grudnia, rozpoczęła razem z grodziską Strażą Miejską. Tego dnia, grodziscy strażnicy nagradzali odblaskowymi upominkami wszystkie dzieci, które przyszły do ich siedziby i odpowiedziały na pytanie z zakresu bezpieczeństwa. Nie była to jedyna Mikołajkowa inicjatywa związana z bezpieczeństwem.

W okolicy Urzędu Miasta w Milanówku użytkownicy dróg mogli spotkać wyjątkową ekipę stróżów prawa. Policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele OSP w Milanówku prowadzili wspólne kontrole, podczas których sprawdzana była trzeźwość kierowców, a także przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Wspólne kontrole użytkowników dróg przebiegały w świątecznej scenerii, a dla każdej sprawdzanej osoby funkcjonariusze mieli upominki w postaci elementów odblaskowych i słodkich mikołajów. Podczas sprawdzania trzeźwości kierowcy i pasażerowie dowiadywali się jak bezpiecznie podróżować  samochodem o tej porze roku, a dla przypomnienia na później otrzymywali poradniki z kampanii „Twoje światła-Twoje bezpieczeństwo” oraz „Nie prowadzę po alkoholu”

Prezenty czekały tego dnia między innymi na najmłodszych uczestników Warsztatów z Rękodzieła prowadzonych w Willi Niespodzianka. Tydzień wcześniej dzieci tworzyły i ozdabiały  pudełka na prezenty, które przed mikołajkowymi warsztatami wypełniły się grodziskimi gadżetami i słodkościami. Dzieci w z wielką ciekawością zaglądały do wykonanych przez siebie pudełek, by po chwilach ekscytacji przystąpić do kolejnego świątecznego zadania, którym było przygotowania ozdób.

Bardzo miłym zaskoczeniem tego dnia była dla nas Chatka Świętego Mikołaja zorganizowana w Milanowskim Kurniku. Chatka dostępna była od 6 do 8 grudnia, a dzięki wcześniejszym zapisom telefonicznym dzieci mogły w kameralnej atmosferze spędzić ten czas ze Świętym i jego pomocnikami. Wspólne zdjęcia, drobne prezenty i śpiewanie kolęd były tylko preludium do warsztatów w Pracowni Elfów, na których dzieci tworzyły świąteczne ozdoby. Bardzo miła, świąteczna atmosfera udzielała się wszystkim gościom Chatki.

Jak co roku bardzo ciekawie zapowiadały się grodziskie Mikołajki w Centrum Kultury. Tego dnia w  południe w foyer kina rozpoczęły się warsztaty, na których dzieci przygotowywały aniołki, bombki, bałwanki i kartki do Świętego Mikołaja. W Sali widowiskowej po godzinie 15:30 rozpoczęło się przedstawienie „Pomocnicy Świętego Mikołaja”. Po przedstawieniu tradycyjnie już wszyscy wyszli na plac przed Centrum Kultury, gdzie rozświetlone zostały ozdoby na choince. W tym roku wylosowane wśród zebranych dziecko, nomen omen o imieniu Mikołaj, rozświetliło iluminacje przed Centrum Kultury. Po życzeniach od władz miasta, na plac w asyście strażaków z OSP w Książeniach wielką, żółtą ciężarówką przyjechał Święty Mikołaj, z którym każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Warto zaznaczyć, że Mikołajkom towarzyszył kiermasz w Willi Niespodzianka.

Bardzo ciekawą Mikołajkową atrakcją nie tylko dla małych, ale i dla dorosłych, było przedsięwzięcie sołeckie Czernego Lasu. Miniona sobota dla wielu mieszkańców Czarnego Lasu miała smak i zapach wedlowskiej czekolady, wprowadziła ich w przedświąteczny klimat warszawskiej Starówki, pozwoliła odświeżyć wiedzę o zbiorach Zamku królewskiego, a wieczorem zachwyciła widokiem iluminacji świetlnych ogrodu i Pałacu w Wilanowie.

To sołeckie przedsięwzięcie, zorganizowane w głównej mierze dzięki staraniom Pani sołtys Czarnego Lasu – Ewy Błońskiej i członkini Rady sołeckiej Elżbiety Klonowskiej, miało zarówno aspekty poznawcze jak i integracyjne. A dzięki uczestnictwu całych rodzin i sporej grupy dzieci było wesołe i rodzinne.

O tym, że wyjazd do stolicy miał charakter edukacyjny, jego uczestniczy przekonali się już w czasie jazdy autokarem, biorąc udział w quizie wiedzy o naszym kraju i ciekawostkach związanych ze zbliżającymi się świętami. Przed południem, uczestnicy wyjazdu zwiedzali sale Zamku Królewskiego. Najmłodsi uczestnicy, dzięki dostosowanemu do ich wieku przekazowi, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu, upodobaniach i obyczajach książąt i królów polskich, którzy zamieszkiwali na Zamku Królewskim. Chętni dorośli uczestnicy wyjazdu obejrzeli też niezwykle ciekawą i dość trudną w odbiorze wystawę zorganizowaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia była wizyta i warsztaty w pijalni czekolady Wedel przy ul. Szpitalnej. Wszyscy mieli tam możliwość nie tylko skosztować różnych rodzajów czekolady, ale także poznać historię upowszechnienia w Europie przywiezionego z Ameryki Południowej skarbu, jakim były owoce i nasiona kakaowca, i eksperymentów degustacyjnych, którym poddano kakao na starym kontynencie. Poznali też historię firmy i rodziny Wedlów. Pobyt w pijalni kończyły warsztaty dekorowania przez dzieci białą czekoladą pierników, a przez dorosłych słynnych od 80 lat torcików wedlowskich oraz degustacją czekolady z czekoladowych fontann.

Ostatnim etapem wyjazdu był Wilanów, znany o tej porze roku z urokliwych iluminacji świetlnych prezentowanych na froncie Pałacu i niezwykle oświetlonych ogrodów pałacowych. Tak więc po sporej dawce wrażeń edukacyjno-kulinarnych, mieszkańcy Czarnego Lasu zakończyli dzień przeżyciem estetyczno-duchowym, a świąteczny klimat przepięknie oświetlonych ogrodów pozwolił wszystkim poczuć magię zbliżających się najpiękniejszych w roku świąt.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Mikołajki w naszej okolicy


To może Cię zainteresować: