15 października, władze Grodziska Mazowieckiego i Powiatu już tradycyjnie,  zorganizowały  obchody Dnia Edukacji Narodowej dla pracowników grodziskich i powiatowych placówek oświatowych. Uroczystość odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury

Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), uchwalonej  przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r., z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień ten potocznie nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Witając gości, starosta Marek Wieżbicki zwrócił uwagę na wagę edukacji w obecnych czasach. Burmistrz Grzegorz Benedykciński dziękował nauczycielom za bardzo dobre wyniki ich pracy. Mówił również o planach rozwoju grodziskich szkół - Mamy piękny problem - coraz więcej dzieci. Dziś w ten uroczysty dzień z radością informuję, że musimy wybudować kolejną szkołę, tym razem w Kadach.

Zastępca burmistrz - Maria Grabowska informowała o realizowanych w mijającej kadencji inwestycjach oświatowych i o planach na przyszłość. W roku 2006 w gminnych placówkach oświatowych uczyło się 4523 dzieci. W roku 2014 już 5654, a prognoza na 2018 rok mówi o 6990 dzieciach w grodziskich szkołach. Liczby te uzasadniają konieczność budowy kolejnej szkoły.

Pani Lidia Abramczyk - naczelnik oświaty w powiecie grodziskim, w pierwszej kolejności przedstawiła wyniki osiągane przez grodziskich uczniów. W tym roku poziom zdawalności matur wyniósł 89,63% i był wyższy niż we wszystkich powiatach ościennych, jak i w całym województwie mazowieckim i kraju. Przedstawiała również inwestycje realizowane w powiatowych placówkach oświatowych.

Podczas uroczystości zostały, już tradycyjnie, wręczone nagrody burmistrza i starosty dla pracowników grodziskich i powiatowych placówek oświatowych.

Tego dnia można było zapoznać się również z uzupełnioną publikacją "Oświata grodziska wczoraj i dziś". Książka to starannie przygotowane kompendium informacji dotyczących historii oraz współczesności grodziskich szkół, nauczycieli, pracowników placówek oświatowych.

Uroczystości zakończył występ kabaretu Hrabii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodziskie obchody Dnia Edukacji Narodowej


To może Cię zainteresować: